ilustracija/fokus.ba
Prema podacima Centra za demografska istraživanja, nijedna općina u Republici Srpskoj u posljednje 22 godine nije u kontinuitetu imala pozitivan prirodni prirast. U prvih 6 mjeseci ove godine broj umrlih bio je gotovo dvostruko veći od broja rođenih. Demografi upozoravaju da bi se, ako se žurno ne donese adekvatna strategija, moglo dogoditi da Republika Srpske do 2033. godinе izgubi skoro 200 tisuća stanovnika.
U ovom trenutku nitko pouzdano ne zna koliko stanovnika ima Republika Srpska. Republički zavod za statistiku ukupan broj stanovnika procјenjuje na osnovi popisa stanovništva iz 2013. godine i godišnjeg prirodnog i migracijskog kretanja stanovništva. Prema procјenama Republičkog zavoda za statistiku, koje se oslanjaju na prošlu godinu, u Republici Srpskoj živi 1.142.495 stanovnika. Unutarnje migracije predstavljaju dio ove računice.
U SDS-u, najvećoj oporbenoj stranci u Republici Srpskoj, tvrde kako postoji strah da je broj stanovnika u entitetu pao na oko 850.000. Zastupnik u NSRS Davor Šešić predstavlja računicu da je do 2013. godine, kada je bio posljednji popis, Republiku Srpsku napustilo 330.000 a od tada do danas dodatnih 125.000 ljudi. Ovu procjenu u SDS-u temelje i na broju prijavljenih kod liječnika obiteljske medicine.
Demografi smatraju da je epidemija koronavirusa u određenoj mjeri zaustavila odljev stanovništva, ali da će biti nastavljen čim to okolnosti budu dozvolile. Trendovi iseljavanja utjecat će i na reduciranje reproduktivno sposobnog stanovništva, što će dovesti do još poraznijih podataka, kaže demograf Aleksandar Čavić.
U usporedbi sa sedamdesetim godinama prošlog stoljeća, Bosna i Hercegovina danas ima trostruko manji natalitet i dvostruko veći mortalitet, pokazuju demografske statistike, piše BHRT.