Strategija borbe protiv koronavirusa podrazumijeva da će cijepljenje biti dobrovoljno, ali da bi osobe koje to odbiju mogle biti kažnjene, naprimjer suspenzijom na poslu ili naredbom da ostanu kući i ne izlaze, navedeno je u znanstvenom časopisu "Medicinski žurnal Nove Engleske".
Koliko su BH građani daleko od cjepiva i kakva je epidemiološka situacija za N1 televiziju je govorio pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez.
"Zasad nismo razmišljali da cjepivo bude obvezno. Svako će snositi svoj određeni rizik. Činjenica je da imamo jasnu strategiju da u prvoj fazi nekih 20 posto stanovništva bude imunizirano, kao i ljudi sa zanimanjima s najvećim rizikom. To ne znači kraj korone, moramo biti naoružani strpljenjem. Predstoji nam sigurno još minimalno godina dana borbe s koronom", kazao je Čerkez.
"Trenutno se govori o narudžbi 50 tisuća cjepiva, tako da se može reći da smo ove godine naručili 70 posto cjepiva više nego za prošlu. Osim cjepiva, moram reći da smo razmišljali o još jednoj stvari, o određenom broju testova na osnovi kojih se može diferencirati istog trena je li riječ o gripi ili koronavirusu", dodao je.
Cjepivo za gripu će u BiH stići u studenom..
Je li to kasno?
"Nije kasno, svake godine se otprilike u tom vremenu i nabavi. Mi smo vezani za određene nabave i procedure. Kada govorimo o gripi, tu ne bi trebali praviti veliku paniku".