Prva skupina državljana Bosne i Hercegovine koji su boravili u Siriji i Iraku na dijelovima teritorija pod kontrolom terorističke Islamske države (IS) trebala bi biti deportirana u srijedu, objavio je u utorak "Dnevni avaz".
Pozivajući se na neimenovane policijske izvore list navodi kako je najava o tome proslijeđena vlastima u BiH te kako se može očekivati povratak tridesetak osoba, od kojih je 7 žena i 16 djece, dok su ostalo muškarci, no njihov točan broj se još ne zna.
- Imamo informaciju da će sredinom tjedna doći jedna skupina državljana BiH, ali ne znamo pouzdano koliko će ih biti izručeno - kazao je neimenovani policijski dužnosnik. Deportacija te skupine bila je najavljena prije dva tjedna, no odgđena je zbog tehničkih razloga.
Svi oni u BiH stižu iz zarobljeničkih kampova u Siriji pod kontrolom kurdskih i američkih snaga, a bit će prevezeni letom kojega organizira američka strana.
Prema nepotvrđenim informacijama u skupini treba biti najmanje sedam muškaraca koji su se aktivno borili u redovima islamističkih terorističkih organizacija i koji su zarobljeni nakon poraza tzv. Islamske države. Među njima su Jasmin Keserović, Abdulah Čurt, Senad Kupusović, Emir Ališić i Hamza Labidi.
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić ranije je najavio kako će svi muškarci koji budu vraćeni u zemlju nakon dodatne provjere njihova identiteta odmah biti uhićeni na temelju tjeralica koje su za njima raspisane zbog povezanosti s terorizmom.
Žene i djeca također će biti podvrgnuti provjerama identiteta te najvjerojatnije privremeno smješteni u migrantski kamp Delijaš, u okolici mjesta Trnovo kod Sarajeva, dok se ne riješi pitanje njihova boravka u BiH.
Bosanskohercegovački stručnjak za problem terorizma Vlado Azinović, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu, kazao je ranije za Hinu kako su već uspostavljena dva odvojena protokola za prihvat deportiranih osoba iz Sirije i Iraka.
Rekao je kako je jasno da muškarci koji budu vraćeni dugo neće izaći iz zatvora, dok je za žene i djecu pripremljen protokol koji treba utvrditi stupanj njihove traumatizacije i primarnih potreba.
- Ukratko, pokušat će ih se postupno pripremiti za proces rehabilitacije i reintegracije u matične sredine, prije svega u njihove obitelji koje ih već dugo očekuju - kazao je Azinović.
Upozorio je i na činjenicu kako među povratnicima sigurno ima nepovratno radikaliziranih osoba pa će proces njihove reintegracije i rehabilitacije biti rizičan, dugotrajan i uvijek s neizvjesnim ishodom.
Koliko je točno osoba povezanih iz BiH sada u Siriji i Iraku nitko pouzdano ne zna, no vlasti operiraju podatkom o njih 260, od kojih je stotinjak muškaraca.
Prema podacima kojima raspolaže Azinović, na potpunoj slobodi još uvijek boravi četrdesetak osoba iz BiH koje se nalaze u okolici Idliba, na području pod kontrolom militantne skupine Hay’at Tahrir al-Sham, poznatije i kao al-Nusra Front, prenosi Hina.
artinfo.ba