Srbijanski parlament usvojio je u srijedu državni proračun za 2025. u iznosu od 19,88 milijardi eura, na sjednici koju je oporba bojkotirala nakon što je zasjedanje parlamenta dva dana ranije prekinuto nakon tučnjave zastupnika vladajućih i oporbe.
Oporba je prije početka današnje sjednice priopćila da neće sudjelovati u glasanju u znak prosvjeda zbog incidenata u ponedjeljak, a da će pokrenuti postupak za razrješenje predsjednice parlamenta Ane Brnabić, te protiv nje podnijeti kaznenu prijavu "zbog zloupotrebe dužnosti".
Parlamentarne oporbene stranke zatražile su u ponedjeljak da se na dnevni red te sjednice stavi glasanje o nepovjerenju vladi, koju drže odgovornom za nesreću na novosadskom kolodvoru kada je 1. studenoga u obrušavanju nadstrešnice poginulo 15 pretežito mladih ljudi, a dvije osobe su teško ozlijeđene i liječnici im se bore za život.
Brnabić nije prihvatila taj zahtjev, što je razljutilo oporbu, čiji su zastupnici istaknuli transparente "Krvave su vam ruke" i pred govornicom razvili bijeli transparent s crvenom šakom. Sjednica je prekinuta poslije općeg naguravanja i tučnjave, javlja Hina.
Na tiskovnoj konferenciji Brnabić je odbacila optužbe okrivljujući oporbu za incidente.
Za danas usvojeni proračun, koji je vlada obrazložila kao "razvojni, socijalno odgovoran i izbalansiran" tako da osigura investicije, fiskalnu stabilnost, te povećanje mirovina i plaća u javnom sektoru, Fiskalno vijeće (FV) reklo je da se on temelji na fiskalnom deficitu, te da će ključni izvor financiranja biti zaduživanje države.
"Predloženi proračun Srbije za 2025. godinu predviđa povećanje fiskalnog deficita na tri poto bruto domaćeg proizvoda (BDP), ili na oko 2,7 milijardi eura, a osnovni izvor financiranja bit će zaduživanje države", navelo je u ocjeni prijedloga proračuna Fiskalno vijeće, neovisno tijelo odgovorno Skupštini Srbije.
Istaknuto je, također, da su rashodi za kamate stavka proračuna koja ima najveći rast u 2025. jer je planirano da oni porastu za čak 19 posto, što bi u državnoj blagajni, po ocjeni FV-a, značilo rashod od oko 1,9 milijardi eura.
Po projekcijama Vlade, konstatira FV, javni dug Srbije povećat će u 2025. s 39,3 milijardi eura na 41,9 milijardi, a to povećanje balansirano je približno planiranom fiskalnom deficitu. Po ocjeni FV-a, udio javnog duga u BDP-u treba pasti sa 47,9 posto BDP-a na kraju 2024. na 47,5 posto koncem iduće godine.
Unatoč optimističkim izjavama ministra financija Siniše Malog, FV naglašava da "bitni izazovi fiskalne politike u Srbiji ostaju neriješeni".
artinfo.ba