KAKO IZBJEĆI „BLAGDANSKO DEBLJANJE“
Neodoljivim slanim i slatkim delicijama teško je odoljeti, dodatne kalorije unose se i za vrijeme kuhanja jer sve moramo kušati, bake i mame neumorno nas nude svojim kulinarskim dostignućima, a kad sve to zalijemo alkoholom - nije ni čudo što se s prvim danima nove godine jedva uvlačimo u omiljene traperice.
Neka istraživanja pokazala su da za vrijeme blagdana znamo pojesti i do 6 000 kalorija u danu što je čak 4 000 kalorija više od normalne, preporučene dnevne količine za žene, odnosno 3 500 kalorija više za muškarce.
Prije svega blagdani će nas najčešće prikovati uz televiziju i filmove (a nerijetko i grickalice), a cijeloj priči ne pomaže ni činjenica da su zimska jela tradicijski bogata kalorijama.
Poslušajte nekoliko naših savjeta i uspjet ćete sačuvati vitku liniju i tokom prazničnih dana.
- NE PREJEDAJTE SE NAVEČER
Ovo ne znači da navečer ne trebate jesti. Nije neophodno ni da potpuno ukinete obroke nakon 18h. Važno je samo da navečer ne jedete velike obroke. Vašem tijelu ne treba mnogo kalorija pred spavanje. Jedite najmanje 2 sata prije spavanja. Uzmite neki lagan, a ukusan obrok. Uvečer možete pojesti žitarice, salatu ili juhu. Izbjegavajte masne namaze i krem čorbe. Večernji obroci mogu biti sastavljeni i od povrća.
- DORUČAK
Ne preskačite zdrav doručak - zbog njega ćete biti manje proždrljivi za stolom.
- PAMETAN ODABIR
Pametno birajte za blagdanskim stolom - odaberite više purice, piletine i ostalog mesa, a manje dodataka poput pečenog krumpira i mlinaca
„Sve slatkiše koji se nalaze u kući ne morate pojesti isti dan - nemate 10 godina“
- MANJE ŠEĆERA
Pokušajte da smanjite unos slatkih namirnica. Iako su praznici, izbjegavajte kolače i ostale slastice. Umjesto toga pojedite malu količinu voćnog jogurta. Također ne stavljajte šećer u čaj i kavu i nemojte piti gazirana pića i vještačke sokove. Ako se na soku nalazi riječ “light”, to ne znači da nema šećera. Samo znači da je soku dodata neka druga vrsta zaslađivača.
- MAHUNARKE NA STOL
Bogate su bjelančevinama, a istovremeno siromašne mastima zbog čega predstavljaju dobru povremenu alternativu mesu.
Također, osiguravaju blagotvorne vitamine, minerale i fitokemikalije, a ujedno predstavljaju i jako dobar izvor prehrambenih vlakana. Obilje vlakana u prehrani može biti od velike koristi u reguliranju tjelesne mase. Naime, vlakna sama po sebi nemaju kalorijsku vrijednost, ali zbog sposobnosti da apsorbiraju vodu mogu pridonijeti osjećaju sitosti.
Dodatno, hrana bogata vlaknima zahtijeva više žvakanja, pa stoga niste u mogućnosti unijeti velike količine hrane, a time i energije, u kratkom vremenu.
Stoga je uvijek dobro u kuhinji imate bilo svježe bilo smrznute mahunarke koje možete pripremiti na bezbroj načina, bilo u obliku variva, popečaka, pirjanog priloga, na salatu, namaza...
- DOVOLJNE KOLIČINE VODE
Od jutra do kasnih popodnevnih sati pijte vodu - to će pomoći da prije osjetite da ste siti, smanjiti mogućnost pijanstva te održati zdravu probavu.
- Od alkohola birajte žestoka pića koja su prozirna ili vino
Nikolina J/artinfo.ba