Uz presjek stanja, Konferencija će definirati način ubrzanja digitalizacije svih sfera bh. društva
U Sarajevu je danas s radom počela trodnevna Konferencija na temu "Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva" koju organizira Vanjskotrgovinska komora BiH u suradnji s organizacijom Global GPS BH.
Kroz jedan plenumski i 16 tematskim panela, predstavnici vlasti, akademske zajednice, gospodarskog i javnog sektora kao i članovi nevladinih udruženja ponudit će odgovor na pitanje gdje je BiH kad je u pitanju digitalizacija svih sfera društva te kako ubrzati ovaj proces koji je posebno značajan za gospodarstvo koje je kroz VTK BiH zatražilo da se im se digitalizacijom omogući brži rast i razvoj, a samim time i otvaranje novih radnih mjesta.
"Digitalizacija je generator razvoja svake zajednice, pa tako i BiH. Osuvremenjavanje koncepta poslovanja put je ka jačanju konkuretnosti i kompetencija u gospodarskom sektoru. Mi u VTK smatramo da BiH ima potencijala, odnosno da može domaćom pameću iznijeti proces digitalizacije bh. društva“, istaknuo je na otvaranju Konferencije Vjekoslav Vuković, dopredsjednik VTK BiH.
Prema podacima koje je Vuković iznio, ICT sektor jedan je od najbrže rastućih u BiH.
"Od 32 tisuće registriranih poduzeća u BiH, na ICT sektor otpada njih 1100 u kojima je zaposleno 15 tisuća radnika. U ukupnom BDP u prošloj godini sudjelovali su s 9 posto. Imamo li u vidu podatak da će Europska unija u razvoj ICT sektora do 2020 godine uložiti 50 milijuna eura, i za nas je prilika da povučemo dio sredstava, uložimo ih u ICT sektor, a potom i druge sfere društva, prije svega one koje su važne za razvoj gospodarstva te da između razvoja i primjene suvremenih tehnologija i čovjeka nađemo balans“, istaknuo je uz ostalo Vuković.
Pozitivna iskustva digitalnog poslovanja prvog dana Konferencija sudionicima su prenijeli predstavnici nekoliko europskih zemalja, Švicarske, Slovenije i Hrvatske, potom predstavnici UNDP-a, dok je o digitalizaciji u Europskoj uniji govorio Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU u BiH.
Od zemalja okruženja najdalje je u procesu digitalizacije otišla Slovenija koja je na 17 mjestu po indexu e-spremnosti od 28 članica EU dok je Hrvatska 22.
Zorica Bukinac, veleposlanica Slovenije U BiH istaknula je da je digitalizacija poseban izazov za svako društvu te da su za ovaj proces osim Strategija potrebna i značajna ulaganja. Bernardica Periš, predstavnica Veleposlastva Hrvatske u našoj zemlji govoreći o vještinama radne snage naglasila je kako će u budućnosti od 10 radnih mjesta za njih devet biti neophodno posjedovanje digitalnih vještina. BiH je 15 godina nakon donošenja prve Strategije o razvoju informacijskog društva nedavno pokrenula postupak uvođenja 4G mobilne mreže.
Prema procjeni koju je iznio Predrag Kovač, direktor Regulatorne agencije za komunikacije BiH, usvajanjem okvira u uvođenje 4 G mreže, stvaramo preduvjete da do 2025. uvedemo i 5 G mrežu koja je primjerice realnost u Švicarskoj, te tako uhvatimo korak sa europskim zemljama, odnosno prevaziđemo postojeći zaostatak u procesu digitalizacije društva. Upravo je cilj trodnevne Konferencije u Sarajevu napraviti presjek stanja te 15 godina nakon donošenja posljednje Strategije dati smjernice kako ubrzati razvoj informacijskog društva, procesa koji igra ključnu ulogu u četvrtoj industrijskoj revoluciji.
artinfo.ba | AP