Književno-znanstveni opus prof. dr. sc. Perine Meić predstavljen je danas na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Opus sadrži šest knjiga „Izazovi“, „Smjerokazi“, „Znamen“, „Od riječi do riječi“, „Čitanje povijesti književnosti“ i „Književne perspektive“.
„Knjigama sam pokušala pristupiti tako da privučem studente jer su one zbog njih ponajviše i napisane te da na neki način vratimo studente knjizi. Najvrjednija lekcija koju profesorica Perina Meić ostavlja jest da je tekst uvijek više od samog teksta“, kazala je Tina Laco.
Profesorica Iva Beljan Kovačić istaknula je dvije najvažnije stvari. Prvo je da profesorica Meić metodologiju znanstvenih istraživanja shvaća operativno, to jest da njezina čitanja tekstova nisu demonstracija neke određene teorije nego ona metodologiju poima kao alat, a drugo da pokazuje sjajno poznavanje današnjih teorija književnosti. „Autorica nije ovisna o bilo kojoj od teorija književnosti nego ih jako slobodno koristi kao instrument u analizi, ne robuje nekom određenom okviru za čitanje“.
Perina Meić posebno se bavi hrvatskom književnosti u Bosni i Hercegovini kroz analize pisaca, ali i znanstvenika koji su o tim temama pisali. Ona hrvatsku književnost u BiH shvaća kao jedan osobit književni sustav koji tvori različite veze s matičnom književnošću, a s druge strane s bosanskohercegovačkom kulturom.
„Uvijek kad studentima tumačim književnost ne mogu se oteti tom dojmu da zapravo čitajući književnost čitamo život. Kao što u knjizi imamo znakove, tako i u životu sve funkcionira na tim principima. Život se odvija po zakonima priče, postoje dobri i loši junaci i različiti zapleti“, poručila je autorica Perina Meić.
artinfo.ba | preuzeto s portala treci.ba