Gido skulpturu doživljava kao dio sebe, a autor je i četiri javna rada
U galeriji Sveučilišta „VITEZ“ u Travniku ovih je dana otvorena samostalna izložba skulptura travničkog umjetnika Marka Gide. Izložene skulpture izrađene su u kamenu, drvetu, metalu i njihovoj kombinaciji, a o stvaralaštvu Marka Gide govorio je Željko Kocaj, književnik iz Viteza.
"Minimalističkim zahvatima on od prirode uzima ono što je po njemu skulptura i ne libi se svoje viđenje prirodne skulpture podijeliti s nama. Jer, Marko Gido skulpturu doživljava kao dio sebe, kao dio svoga okruženja, svoje prirodne sredine u kojoj će pronicljivo oko kakvo je njegovo uvijek prepoznati skulpturu koja nam se nudi, ali nemamo svi tu sposobnost prepoznati je. I kao vrijedni galerist ili skupljač prirodnih skulptura, on će ih izuzeti iz prirode, ponekad im dodati nešto osobeno svoje i ponuditi na viđenje i duhovni užitak i nama koji nemamo tu osobinu da u kamenu, željezu ili drvetu prepoznajemo ono što tu tvar čini skulpturom...", kazao je, uz ostalo, Kocaj govoreći o umjetničkom stvaralaštvu Marka Gide.
Prigodno se obratio i autor izložbe zahvalivši okupljenim posjetiteljima na dolasku, a zatim je izložbenu postavku i službeno otvorio gvardijan franjevačkog samostana u Gučoj Gori, fra Drago Pranješ.
Marko Gido rođen je u Travniku 1967. godine, gdje i danas živi i radi. Kiparstvom se bavi od 1983. godine. Član je Udruge likovnih umjetnika HKD "Napredak" od 1998. do 2016. godine i Udruženja likovnih umjetnika BiH od 2008. godine. Izlagao je na više skupnih i samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu, a sudjelovao je i u radu brojnih likovnih kolonija i humanitarnih akcija. Autor je četiri javna rada: biste bh nobelovca Ive Andrića, postavljene u dvorištu župne crkve sv. Ivana Krstitelja (Travnik, 2002. godine), potom "Tornjaka" koji krasi park kod Bagata (Travnik, 2007.), "Uskrsnuća" - izloženog u kapeli sv. Roka (groblje Bojna u Travniku, 2012.), te skultpure "Ovan" - Osnovna škola Kornica, Bosanski Brod.
Izložba Marka Gide otvorena je do utorka 25. travnja.
artinfo.ba/ap