Dugotrajnim pljeskom i ovacijama dvije tisuće posjetitelja ispraćeni su članovi zbora i orkestra te solisti i tvorci prve hrvatske opere u BiH “Dive Grabovčeve” s pozornice Koncertne dvorane “Vatroslav Lisinski” u Zagrebu nakon iznimno uspješne izvedbe.
Ovacije i pljesak
Kad su se na koncu publici poklonili organizator, Damir Ramljak Tigar, redateljica Jasna Žarić, Diva – Monija Jarak, maestro Fedor Vrtačnik te dvojica najzaslužnijih za ovo impozantno glazbeno djelo maestro don Dragan Filipović i fra Ante Marić, pljesak je trajao dulje od deset minuta, svi su odreda bili ushićeni i radosni. Neki mladi pjevači nisu mogli sakriti suze radosnice, doživjeli su nešto što će zauvijek pamtiti i pričati svojim potomcima. Izvedba opere “Diva” bila je maestralna, možda čak i bolja nego sve koje su joj prethodile. Zbor i solisti su bili na visokoj razini. Sve im se tu noć poklopilo. Osim što su krasno muzicirali, oni su to interpretirali umjetnički na svoj način nonšalantno, ali kulturno, fino glazbeno čisto. Publika je već nakon prve i druge slike na ekranu jednostavno zanijemjela, a kada se radnja počela zaplitati, začuo se i prvi pljesak. Činilo se kao da svi u dvorani u jednome dahu prate izvođenje na pozornici.
Za ovaj povijesni glazbeno-scenski događaj libreto je napisao fra Ante Marić, glazbu skladao maestro don Dragan Filipović, a aranžman napravio Fedor Vrtačnik. Operu je izveo Dubrovački simfonijski orkestar kojim je ravnao dirigent Mladen Tarbuk, a režiju potpisala Jasna Žarić. Nastupili su članovi Akademskog zbora Pro musica i glazbene kulture Sveučilišta u Mostaru, uz dva solista iz RH Davora Radića i Marija Krnića.
Opera je izvedena pod pokroviteljstvom hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića i predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, koji također nisu skrivali ponos i oduševljenje viđenim.
“Prilazili su mi mnogi, jednostavno se nisam mogao ‘obraniti’ od čestitki. Dojmovi mi se još nisu slegnuli i sigurno ću drukčije to osjetiti kad malo vremena prođe, ali sam uistinu prezadovoljan i ushićen, u prvome redu zbog ovih naših mladih što su nešto ovako doživjeli jer sam vidio u njihovim očima suze i radost i ushit i zbog toga sam presretan. Ovi naši mladi ljudi koji ostaju tu i koji ugrađuju taj kamenčić u glazbeni mozaik našeg podneblja zaslužili su priliku pokazati što umiju u ‘hramu’ hrvatske kulture kakav je Lisinski. Vjerujem da će im to ostati u vječnom sjećanju jer u prepunoj dvorani ostavili su izniman dojam”, kazao nam je voditelj zbog i autor opere “Diva Grabovčeva” maestro don Dragan Filipović. Maestro Fedor Vrtačnik, koji je aranžirao “Divu” dao je komentar: “Ovo je bilo jednostavno famozno. Počašćen sam što sam bio dio ove priče”, kazao je ovaj Novosađanin koji iza sebe ima bezbroj nastupa na domaćim i svjetskim scenama.
Ovo je fenomenalno!
Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić također nije mogao skriti emocije nakon izvedbe. Bio je jako ponosan na cure i momke iz njegova grada: “Ovo je fenomenalno , puni pogodak, prekrasno je bilo biti ovdje”.
Premijer Nevenko Herceg također nije skrivao zadovoljstvo viđenim. “Oduševljen sam”, prokomentirao je.
Dirigent Mladen Tarbuk je bio prezadovoljan izvedbom svoga orkestra, a don Dragan mu je nakon izvedbe “nabacio” ideju kako ne bi bilo loše “Divu” izvesti na festivalu Dubrovačkih ljetnih igara, što je on, kao intendant tog uglednog međunarodnog festivala, sa smiješkom i odobrio. Mnogi će se pitati zbog čega je ova opera tako dobro primljena. Osim što je riječ o za uho ugodnoj glazbi koja je motive tražila u narodu i tradiciji, “Diva” je pogodila bilo naroda jer sa sobom nosi jednu jaku poruku kako se ne treba odricati sebe i svoje vjere, pa ni po cijenu gologa života.
Jaka poruka
Zbog toga je priča o “Divi” zaživjela u narodu kroz predanje, a, evo, sad je dobila i note. Ove se godine navršava šezdeset i peta godišnjica otkako je u HNK Zagreb praizvedena opera “Mila Gojsalić” na libreto Danka Angjelinovića i glazbu Jakova Gotovca.
Mila i Diva dijele sličnu sudbinu, kako u životu tako i u smrti, ali i u snažnoj pučkoj predaji koja ih stoljećima pamti i časti im spomen. Osobito je to vidljivo u velikom mnoštvu koje svake godine dolazi na Divin grob na Kedžari u Vran-planini. Ovih dana navršila se i tužna godina od smrti Marije Biokšić, članice zbora koja je preminula netom nakon praizvedbe opere u Mostaru. Djelo je posvećeno dugogodišnjoj članici Pro musice, a sada pokojnoj Ines Zovko. Sve su to naše dive koje će ostati zauvijek u našim sjećanjima. I zbog njih je ova opera posebna i svima draga.
artinfo.ba | preuzeto s portala poskok.info