Hrvatsko kulturno društvo ‘Napredak’ podružnica Banja Luka upriličilo je treću godinu zaredom trodnevni kulturni događaj ‘Dani fra Ivana Frane Jukića’, u spomen i čast na tog banjalučkog velikana.
Prateći trag fra Ivana Frane Jukića, istinskog borca za promicanje obrazovanja, kulture i umjetnosti, unaprjeđenja ljudskih prava, Napretkova podružnica u Banjaluci organizirala je u Muzeju Republike Srpske premijerno prikazivanje dokumentarnog filma “Sestre”. Film govori o časnim sestrama Družbe Klanjateljice Krvi Kristove, sestrama koje su u banjalučkom kraju skoro stoljeće i pol. Film je nastao u suradnji Napretkove banjalučke podružnice sa Asocijacijom za vizualne umjetnosti Fenix Art Banja Luka.
Djelatnica Muzeja Republike Srpske Nataša Nogo pohvalila je rad HKD Napredak Banja Luka, predvođene Ružicom Grozdić Ševarika i ustrajnost da sačuvaju od zaborava banjalučke velikane kao što je fra Ivan Frano Jukić.
Direktor Muzeja Republike Srpske Davor Strika osvrnuo se na povijest nastanka muzeja kao edukativne institucije koja čuva i njeguje baštinu svih naroda i narodnosti koji su živjeli i žive u Banjaluci i Bosni i Hercegovini. Osvrnuo se na HKD Napredak i osnivanje u Banjaluci 1904., kao i značaj društva i njegov doprinos razvoju kulture i edukacije stanovništva.
Predsjednica HKD Napredak podružnica Banja Luka Ružica Grozdić Ševarika istaknula je važnost praćenja Jukićevog traga i skidanja ‘vela tame sa znamenitih ličnosti grada Banje Luke, koji su doprinijeli razvoju grada i gradu dali mnogo toga što se danas baštini i uživa’.
Manifestaciju je proglasio otvorenom generalni konzul Republike Hrvatske u Banjaluci Zoran Piličić i pohvalio rad i istrajnost banjalučke podružnice ‘iako suočene s brojnim preprekama na očuvanju i njegovanju hrvatske kulturne baštine’. Apelirao je na nadležne lokalne i entitetske vlasti da pomognu rad HKD Napredak u Banjaluci.
Članovi Napretka iz Banjaluke, u dogovororu sa župnikom župe Mrkonjić Grad velečasnim Darkom Anušićem, otkrili su u Mrkonjić Gradu u Jukićevom Varcaru, spomen ploču na župnom dvoru za sjećanje i zahvalnost na Jukića i njegov predan rad toj župi i gradu. Isti dan u Muzeju Republike Srpske upriličena je izložba žepačkog umjetnika Saše Zečevića, pod nazivom “Buđenje transcedentalnog”.
U okviru te manifestacije, Napretkova podružnica iz Viteza sa sekcijama upriličila je revijalni koncert na sceni Gradskog kazališta Jazavac. Književnik Anto Zirdum istaknuo je značaj manifestacije “Dani fra Ivana Frane Jukića” kao i utemeljena Jukićeve književne nagrade, u okviru Napretkovih manifestacija posvećenih književnosti (od kojih su dvije utemeljene u Vitezu, jedna u Banjaluci).
Završna večer Jukićevih dana bila je posvećena suradnji dviju podružnica, a i prezentiranju narodnih nošnji Hrvata Središnje Bosne. Hrvatske narodne nošnje u Bosni i Hercegovini dio su kulturne baštine hrvatskoga naroda u ovoj državi, sa širokim rasponom različitih nošnji.
- Upravo su narodne nošnje i folklor neodvojivo povezani sa načinom života te reflektiraju društvene i kulturne posebnosti pojedinih zemljopisnih područja i podneblja gdje žive Hrvati. Kao raznolike i bogato izrađene, izraz su likovnog shvatanja i odražavaju razne povijesne utjecaje koji su stoljećima ostavljali traga na tom području. Tako se hrvatske narodne nošnje u Bosni i Hercegovini mogu podijeliti na dinarske i hercegovačke, posavske i srednjobosanske - istaknula je Grozdić Ševarika.
Kako je podsjetila, hrvatska narodna nošnja iz Ivanjske, mjesta u okolini Banjaluke osvojila je prvu nagradu i proglašena najljepšom narodnom nošnjom u svijetu na izboru Top model svijeta 2004. godine u Kini, u konkurenciji nošnji iz 60 država svijeta.
Dopredsjednik Središnje uprave HKD Napredak Josip Križanović istaknuo je da će Središnja uprava podupirati na svaki način manifestaciju “Dani fra Ivana Frane Jukića” - priopćio je HKD Napredak podružnica Banja Luka.