Cilj autora bio je otrgnuti zaboravu ljude, događaje i institucije koji su obilježili razvoj Kiseljaka
Polazeći od činjenice da Kiseljak kao urbana sredina zaslužuje imati knjigu o sebi, pa čak i više njih, Raif Čehajić, višegodišnji novinar i publicist odlučio se napisati knjigu o ovom srednjobosankom gradiću. Knjiga pod nazivom "Kiseljak u 19. i 20. stoljeću", svjetlo dana ugledala je prije nekoliko mjeseci. Bez puno pompe, pa čak i posebnog predstavljanja, štivo čiji je autor Čehajić polako ali sigurno pronalazi put do čitatelja, svih onih koji se žele prisjeti ljudi i događaja koji su obilježili razvoj Kiseljaka u vrlo važnom razdoblju kao što je 19. i 20. stoljeće, ali i instiutucija; obrazovnih, vjerskih, kulturnih i sportskih, uz koje su odrastali mnogi naraštaji Kiseljačana.
"Među bitnim razlozima zbog kojih sam se odlučio napisati knjigu o Kiseljaku je i onaj koji ukazuje na nužnost da se u ovoj publikaciji pohrane sve one vrednote i osobe koje su kroz 19. i 20. stoljeće determinirale karakter grada, ostavivši u mnogočemu neizbrisiv trag. Važan razlog svakako je i onaj koji ukazuje na važne epohe i faze razvoja kroz koje je Kiseljak prošao u svom nastajanju i rastu, a među važnim razlozima zbog kojih sam se odlučio napisati knjigu je i otrgnuti zaboravu mnoge važne objekte, institucije i druga mjesta u kojima smo nastajali, odrastali, obrazovali se i stasali na putu našeg postojanja i trasiranja bolje budućnosti sve do danas, do novog tranzicijskog doba", kaže Raif Čehajić, autor knjige.
U knjizi autor obrađuje razdoblje od prvih nastambi, naselja pa sve do važnih razvojnih faza Kiseljaka. Zanimljiv je podatak da je prvi hotel u Bosni izgrađen upravo u Kiseljaku, a sagradio ga je 1870. godine mostarski trgovac Đorđije Sjeranović zvani Sjeran. Još jedan Mostarac Mujo Komadina, bivši gradonačelnik, obilježio je razvoj Kiseljaka i to u razdoblju između dva svjetska rata. Ovog vrsnog graditelja koji je gradio i u Kiseljaku, posjećivali su u vrijeme austrougarske uprave Bosnom i car Franjo Josip te prijestolonasljednik Franc Ferdinand. Knjiga donosi i niz drugih zanimljivosti, priču o nastanku kiseljačke pogače, proizvoda po kojemu je Kiseljak i danas poznat te punionice prirodne mineralne vode "Sarajevskog kiseljaka". Za godinu nastanka "Sarajevskog kiseljaka" uzeta je 1891. kada je ovo poduzeće u Europu i Indiju izvezlo 80 tisuća boca vode po kojoj je Kiseljak i danas prepoznatljiv.
Knjiga je podsjetnik i na mnoge druge važne ljude i događaje, a donosi i popis kiseljačkih prezimena, njihovo podrijetlo i godinu doseljavanja u Kiseljak. Cilj njezina autora je potaknuti i druge da pišu o Kiseljaku.
"Vjerujem da će nakon pojave ove knjige i drugi autori objaviti publikacije sličnog sadržaja, ali će njima biti mnogo lakše u detaljnijem osvjetljavanju povijesti ovog kraja budući da će hoditi već utabanim stazama", zaključuje autor Raif Čehajić.
(artinfo.ba/ap)