Na Općinskom sudu u Čapljini jučer je, ovaj put bez televizijskih kamera, budući da je bio Dušni dan, nastavljen glavni pretres u predmetu “Kaplan i ostali”, gdje se Salmiru Kaplanu, Ahmetu Ljuboviću i Demiru Mahmutćehajiću sudi za rušenje izbornog procesa u Stocu, ali i za fizičke napade, odnosno nanošenje lakih i teških tjelesnih ozljeda Ivici Periću i Mariju Ragužu.
Nakon što je 16. listopada tužiteljstvo izvelo pet svjedoka, članicu OIP-a Stolac te policajce, jučer su svjedočili oni koji su direktno svjedočili događanjima na biračkom mjestu Podgrad 2, gdje se i odigrao napad Salmira Kaplana na Marija Raguža.
Pet svjedoka
Tužiteljstvo je izvelo novih pet svjedoka – Božanu Babić, Jagodu Pavlović, Mustafu Đulmeza, Darku Previšića i Luku Boškovića. Navedeni su bili u ulozi članova biračkog odbora ili promatrača. Božana Babić obnašala je 2. listopada dužnost predsjednice biračkog odbora. Ispričala je da je do incidenta došlo u 15 sati i 20 minuta, kada su u prostoriju utrčali Salmir Kaplan i Demir Mahmutćehajić. Na upit tužitelja Spomenka Jukića što su Mahmutćehajić i Kaplan tom prigodom govorili Babić je kazala “Nema izbora, nije vam ovo ’93”. Nakon njih je u prostoriju ušao Marijo Raguž, koji u trenutku dolaska Kaplana i Mahmutćehajića nije bio u prostorijama, već u toaletu, te ga je Salmir Kaplan udario šakom u predjelu glave, nakon čega je Raguž pao na pod, a Kaplan se ponovo nadnio nad njega kako bi ga udario na zemlji, ispričala je ona. Dodala je da se Raguž nakon toga dezorijetiran pridigao kako bi potrčao za Kaplanom i Mahmutćehajićem, no pao je na vratima, držao se za glavu i govorio da mu nije dobro. Nakon toga je došla policija, te je Raguž odveden u Dom zdravlja Stolac. Upitana koliko je sve trajalo odgovorila je da se sve „odigralo toliko brzo i munjevito da nitko nije stigao reagirati“. Ustvrdila je da je proživjela šok, najveći strah u životu.
Jagoda Pavlović bila je HDZ-ov promatrač, a ispričala je da nijedni poslijeratni izbori nisu bili mirni kao oni 2. listopada, sve do incidenata. Posvjedočila je da je vidjela kada je Kaplan udario Raguža šakom u glavu, ali da udarac nakon što je pao na pod nije vidjela, jer su oko njega bili promatrači, a ona se nije primicala, noge su joj se tresle od straha i držala se za zid. Također je potvrdila da je Raguž nakon napada pao na vratima, ispao mu je mobitel.
Nastavak suđenja
Mustafa Đulmez, član biračkog odbora na mjestu Podgrad 2 ispričao je da je na biračko mjesto oko 7.30 došao muškarac sa osobnom kartom RH i htio glasovati, na što je on i upozorio Marija Raguža. Upitan od tužitelja je li muškarac i glasovao taj dan Đulmez je rekao da “tada nije”. Kazao je da su negdje oko “14, 15 ili 13 sati na biračko mjesto došli Kaplan i Mahmutćehajić i kazali da nema glasovanja, da su izbori završeni”. Po njegovim riječima Raguž je, prije Kaplanova udarca zauzeo gard za tuču. Upitan od tužitelja da to pojasni, svjedok je kazao da je Raguž podigao ruke, nakon čega ga je Kaplan udario, ali po njemu to nije ni bio neki udarac. Upitan od tužitelja je li Raguž pao na pod, svjedok je odgovorio “poskliznuo se”. Upitan je li mu itko priskočio u pomoć kazao je da nije, “jer mu ista nije bila ni potrebna”. Ustvrdio je da je Raguž govorio da ga vode u bolnicu zbog ozljednog lista, kako bi Kaplana mogao poslati u zatvor.
Svjedok Darko Previšić kazao je da je Kaplan Raguža udario šakom u vrat, pokazavši predio između uha i ramena, te da ga je zajedno s policijom ispratio do Doma zdravlja. Ustvrdio je da se Ragužu nakon napada mantalo, nije znao što mu se dogodilo, malo je i trabunjao. Svjedok Luka Bošković, koji je bio u ulozi promatrača kazao je da je čuo Demira kakao se dere “Nema izbora”, Kaplan parao glasačke listiće, prevrtao izborni materijal. Ni on nije vidio što se odigravalo nakon što je Raguž pao na pod. Vidio je da se Kaplan sageo, ali nije vidio zašto.
Suđenje bi se trebalo nastaviti 10. studenog, kada će obrana ispitati liječnika Davorina Kozomaru. Bitno je napomenuti da je predmetna sutkinja Dubravka Soče predlagala da se nastavak suđenja održi 10. studenog u 12 sati(petak), jer braniteljima optuženih ne odgovaraju raniji termini, budući da stižu iz Sarajeva. Na to se usprotivio Kaplan, kazavši da „on u 12 neće doći, da on ima džumu“. Tužitelj Jukić na to je kazao da je jučer bio Dušni dan, pa je on ipak došao na suđenje, te da nema razloga za pomjeranje, no Kaplan je bio ustrajan. Nakon što ga je sutkinja upozorila da je termin pomaknut za 12 sati upravo jer njegovim braniteljima ne odgovara ranije ujutro, Kaplan je kazao da njemu odgovara i prije 12 i posle 12, ali ne u 12 i da se ne sudi njegovim braniteljima nego njemu. Suđenje je stoga pomaknuto u 12.30.
/Dnevni list/
artinfo.ba | preuzeto s portala m.pogled.ba