Foto: Nikola Franjić/Za Udrugu mladih Kiss/ zabranjeno preuzimanje
Bake sa tetovažama ukrašenim rukama, nažalost sve rjeđe možemo sresti. Njihovo vrijeme bliži se kraju no ovaj bi običaj mogao i trebao biti nastavljen.
Sicanje, bocanje ili križićanje naziv je odnosno način tetoviranja namijenjen uglavnom ženama u Bosni i Hercegovini (Rama, Kraljeva Sutjeska, Središnja Bosna pa i Hercegovina manje). Motivima svojih tetovaža identificirale su se kao katolkinje i ovaj običaj veže se uglavnom za dolazak Osmanlija mada je vjerojatno i puno stariji.
Nakon Drugog svjetskog rata, sicanje uglavnom prestaje te se opet javlja u današnje vrijeme kada sve više mladih žena odlučuje se svojim tetovažama odati počast svojim bakama i prabakama kao i samoj tradiciji.
Sicanje se, uglavnom, odvijalo za dva proljetna blagdana, na Svetog Josipa - 19. ožujka i na Blagovijest - 25. ožujka, a u nekim krajevima BiH i na proslavu Ivandana.
Smjesa se pravila od čađi, bilo iz ognjišta, vatre zapaljene kod ovaca, iz fenjera ili cilinra, koja bi se usitnila, zatim miješala s mlijekom, a mnogi su dodavali i med. Mlijeko se koristilo od ovce, krave, ponekada i majčino mlijeko.
Foto: Nikola Franjić/Za Udrugu mladih Kiss/ zabranjeno preuzimanje
S ciljem očuvanja ovog običaja, promicanja istog, udruga mladih Kiss iz Kiseljaka u suradnji sa podružnicom HKD-a Napredak u Žepču, poziva sve žene/djevojke koje imaju ove tetovaže ali i obitelji čije bake i danas ponosno pokazuju svoje istetovirane ruke, da se jave i svojim fotografijama pridruže projektu. Iz udruge, uz suradnju s mladim novotravničkim fotografom Nikolom Franjićem, žele napraviti profesionalne fotografije starih, autentičnih ali i novih tetovaža.
Prve fotografije nastale su u suradnji s damama (Marija i Tijana) koje imaju modernu verziju ovih tetovaža, uz nakit kolekcionara Daria Puljića te nošnje/haljine HKUD-a Fra Karlo Kujundžić Brestovsko. Iz Udruge zahvaljuju svima koji su sudjelovali i pomogli.
Projekt pomogli Općina Kiseljak i Ministarstvo obrazovanja KSB.
Foto: Nikola Franjić/Za Udrugu mladih Kiss/ zabranjeno preuzimanje
Nikola Franjić dobitnik je i prestižnog priznanja National Geographic Srbija za svoju fotografiju iz serije fotografija 'San o jednom bazenu'.
Mladi fotograf se specijalizirao za digitalnu fotografiju, obradu fotografije, grafički dizajn i crtanje u Splitu.
Njegove fotografije su već bila izlagane u mnogim galerijama i gradovima, uključujući London, Zagreb, Sarajevo, Beograd, Novi Travnik i Fojnicu.
Njegova fotografija je 2017. godine odabrana među 50 najboljih u organizaciji World Photography Organisation na prestižnom natjecanju 'Sony World Photography Awards'.
Kontakt broj 063 412 360- fotografiranje će biti organizirano uz dogovor oko mjesta i vremena!
Foto: Nikola Franjić/Za Udrugu mladih Kiss/ zabranjeno preuzimanje
artinfo.ba