Fojničanka Samra je odlučila svoju strast prema kuhanju dijeliti i sa drugima.
Naime, ova domaćica i majka dvije djevojčice svoje kulinarsko umijeće prenosi i na svom Youtube kanalu naziva "Šećerlamina kuhinja".
Na taj način uz videozapis i glasovni komentar nudi odličnu pomoć početnicima u kuhinji, ali i onima koji su već dugo u kulinarstvu, a nisu čuli za neke recepte i specijalitete.
"Moja mama je jako voljela kuhati, i bila je jako dobra u tome. I uvijek sam nekako iz prikrajka gledala i upijala ono što radi.Često sam kao mala listala njene kulinarske casopise, prepisivala recepte. A u slobodno vrijeme sam jako voljela gledati kulinarske emisije. Tako da sam svoje prve korake u kuhinji napravila sa nekih 13-14 godina.Obično je to bilo mućenje slaga, ili priprema biskvita za kolače. Kasnije je to preraslo u pripremu nekih malo lakših obroka.", kaže nam Samra.
Prste u otvaranju kanala na mreži Youtube imao je suprug. Na njegov nagovor Samra je osnovala svoj kanal, i to u studenom 2023. godine. Bio je to odličan način za prenijeti svoje znanje i savjete korisnicima ove platforme.
"Na početku je bilo jako teško, prvenstveno jer prije toga nisam bila pretjerano aktivna na društvenim mrežama. Doduše, nisam koristila ni jednu drugu osim FB-a. Sve se svodilo na dijeljenje linkova izmedju obitelji i prijatelja , i par kulinarskih grupa na FB. Kasnije sam upoznala jos par žena koje također imaju svoj kanal, pa su mi one dale par savjeta, dodale me u jos par kulinarskih grupa", govori za Artinfo o svojim počecima.
Kanal trenutno broji preko 1500 pretplatnika, i svakodnevno raste. Nailazi na sve veće zanimanje publike, a nema sumnje kako će se u budućnosti još više širiti. Ono što je također bitno istaknuti je kako daje prednost tradicionalnoj, bosanskoj kuhinji.
Na kanalu možete pronaći recepte i korake u pravljenju brojnih slanih i slatkih jela. Kao što smo već rekli, prednost ima domaća kuhinja, ali može se naći i poslastica iz međunarodne kuhinje. Sama autorica najviše voli praviti slatka jela i dizana tijesta.
Osim supruga, velika podrška su i dvije djevojčice (12 i 4 godine). Samra je još jedan primjer kako se uloga domaćice, majke, supruge i kuharice mogu utjeloviti u jednu, i još jedan dokaz kako sposobne žene mogu sve!
"Najveca podrška u svemu su moj suprug i kćerkice, pogotovo mlađa koja uživa u pripremi hrane, i vrlo često je moj pomoćnik , kako u kuhinji tako i za vrijeme snimanja", ističe naša sugovornica.
Mnoge djevojke se boje okušati u kulinarstvu, ali Fojničanka ima vrijedne savjete za one koji tek trebaju kročiti u ovaj poziv, bilo amaterski, bilo profesionalno.
"Ono što bih savjetovala mladim kuharicama je da nemaju strah od neuspjeha, čak i vrsni kuhari imaju loše dane. I definitivno da se ne plaše one omrazene " odokativne" mjere sastojaka. Jer vjerujte mi, to se vremenom nauči, stekne se osjećaj koliko je zaista brašna potrebno u određenom receptu, koliko tvrdo ili meko tijesto treba biti. I naravno, za sve sto vam nije jasno ili ne znate, slobodno pitajte".
Teško je izdvojiti samo jedan recept,ali za naš portal podijelila je recept za bosanski lokum. Prhki kolačić koji nema kompliciranu pripremu, ne iziskuje previse sastojaka, a idealan je uz kavu ili čaj.
Recept za Bosanski lokum:
-250 gr maslaca
-80 gr sećera u prahu
-1 vanilin šećer
-2 kašike ulja
-420- 450 gr brašna
Mikserom pjenasto umutiti maslac,pa mu dodati sećer u prahu i kratko umutiti. Dodati jedan vanilin šećer i opet kratko umutiti. Nakon toga i 2 kašike ulje. Postupno dodavati brasno ( ja koristim meko brašno tip400). Oblikovati tijesto. Od tijesta uzimati komade, pa formirati u valjak i rezati lokume na željenu dužinu ( obično je to nekih 4 cm dužine). Lokume redati na pleh obložen papirom za pečenje. Lokume sušiti u rerni zagrijanoj na 120° , nekih 50-60 minuta. Ohlađene uvaljati u šećer u prahu. Čuvati u limenoj ili plastičnoj zdjeli.
U nastavku donosimo i link Youtube profila na kojemu možete pogledati više radova i pravih kulinarskih remek-djela. A Samri želimo puno sreće, zdravlja i uspjeha.
https://youtube.com/@secerlamina_kuhinja?si=ApgxuO3AvOQ2siyG
artinfo.ba