Giuseppe Benedetto Cottolengo, talijanski svećenik, osnivač karitativne ustanove Male kuće Božje providnosti, rođen je 3. svibnja 1786. u gradiću Bra (provincija Cuneo, Pijemont), kao najstariji od 12 djece trgovca Giuseppea i njegove supruge Benedette Chiarotti,piše nedjelja.ba.
Već se kao dječak isticao dobrotom i brigom za siromahe. Školovao se u torinskom sjemeništu, a za svećenika je zaređen 8. lipnja 1811. Imenovan je 1813. župnikom u Cornelianu d'Alba, a 1814. nastavio je studirati teologiju te je 1816. diplomirao.
Od 1818. djelovao je kao kanonik bazilike Tijela Kristova u Torinu. Već tada ga je izuzetno privlačilo djelo Sv. Vinka Paulskog.
Pozvan je iznenada 2. rujna 1827. uz samrtnu postelju jedne trudne Francuskinje, koja je s mužem putovala iz Milana u Lyon. Na putu se teško razboljela od tuberkuloze, ali ni u jednoj bolnici nije za nju bilo mjesta jer nije imala novaca.
Cottolengo je s njom ostao za vrijeme poroda, ispovjedio je, pričestio, dao joj posljednju pomast, pokrstio njezinu novorođenu kćer i bio nazočan njihovoj smrti. Taj događaj snažno ga je potresao i potaknuo na osnivanje karitativne ustanove koju je nazvao Mala kuća božanske providnosti (Piccola casa della divina provvidenza).
Početak Cottolengovog djela bio je skroman. Unajmio je 1828. nekoliko soba za bolesnike, a namještaj, krevete i posteljinu isprosio od torinskih građana. Jedan liječnik te ljekarnik stavili su mu se besplatno na raspolaganje, a on je bio istovremeno upravitelj, njegovatelj i kapelan.
U Maloj kući bilo je uvijek mjesta za nevoljnike, nemoćne starce, bolesnike, bogalje, gluhe, slijepe, umobolne... Djelatnost Male kuće počivala je potpuno na milostinji i darovima dobrotvora. Giuseppe Cottolengo sudjelovao je u svim njezinim aktivnostima.
Posljednje dane života proveo je u krevetu kod svojeg brata Luigija, također svećenika, u Chieriju kod Torina. Preminuo je 30. travnja 1842. od posljedica tifusa.
Blaženim ga je 29. travnja 1917. proglasio papa Benedikt XV., a svetim 19. ožujka 1934, papa Pio XI., koji ga je nazvao "genijem dobra".
Vjernici ga zazivaju kod bolesti jetra, zaraznih bolesti i gluhonijemosti. Zaštitnik je mnogih župa, crkava, kapela i ustanova, a njegovi sljedbenici, kongregacije Cottolengovih svećenika (Cottolenghini), sestara (Cottolenghine) i braće (Fratelli cottolenghini), djeluju diljem svijeta.
Cottolengovo djelo živi i danas, a njegova Mala kuća zbrinjava oko 14 000 bolesnika i nevoljnika svake vrste.
Ime Josip mu dolazi iz hebrejskog i znači Bog pridružuje, a ime Benedikt potječe iz latinskog i znači blagoslovljen.