Univerzitet Angele Merkel, tuzlanski bend, obajvio je glazbeni videospot, omaž Denisu Mrnjavcu, koji je premijerno objavljen danas, 5. veljače, na dan kada je Denis povrijeđen u tramvaju, uslijed čega je dan kasnije preminuo.
Petog veljače 2008. godine u sarajevskom tramvaju ubijen je Denis Mrnjavac, prijatelj, drug, sin jedinac... Tog dana prekinuta je nevina mladost 17-godišnjeg dječaka, bez povoda, bez razloga, bez objašnjenja, u namjeri da se iz čiste obijesti pokaže i dokaže sila jačega.
„Ovo je čista katarza. Djeca, naša mladež, kao u primitivnom društvu, ponašaju se kao divljaci jer nisu socijalizovani. Socijalizacija znači, da nakon ulaska u ustanove, više nije važno koliko si jak, krupan, kako izgledaš, nego, vladavina prava. To je pitanje grupe, subkulture, države, koja kao institucija ukazuje na 'vrijednosti', jer, kako našem adolescentu objasniti da treba biti pristojan, kada svaki dan gleda barabe, i još pri tome trostruko im se vraća.
Dobijamo rijalitije kao primjer, samim tim ta građanska klasa, profesori, intelektualci, srednja klasa, svojoj djeci izgledaju kao luzeri, i to su suštinske društvene pojave“, govori nam Adis Selimović, frontmen benda, piše radiosarajevo.ba
Iz U.A.M.-a poručuju da je kapitalizam pojava, gdje ljudi nisu zainteresovani za društvene pojave, „tu jeste problem, suštinski“: „Prirodno je da onda da naše područje karakteriše primitivizam, nacionalna mržnja. Spljošteno smo društvo drustvo i ne uspijevamo da odgovorimo izazovima, jer, nekako, uvijek imamo skupinu koja je spremna koalirati i sa crnim đavolom. Specijalisti smo za to.“
„Mi upravo govorimo o ponašanju, vrsti neprihvatljivog ponašanja, nasilju, tu se jednostavno radi o dva različita ponosa. Ako nisi s nama, protiv nas si. U takvom društvu, ako imate malo dara, prirodno je da govorite o tome. Ana Mrnjavac kao statist, pokazuje svoju želju za katarzom, i živi je primjer toga.
Ovaj spot je posvećen simbolu nevino stradalih, Denisu Mrnjavcu. Mi nismo sud, samo ukazujemo da država kao institucija, i nakon osam godina od smrti ovog dječaka, i nakon svih nevino stradalih, Amara Mistrića, Mahira Rakovca ne čini nikakve promjene, bazično. Kadrovima s neba, visoko iznad Sarajeva, želimo ukazati da su tu, još uvijek sa nama“, dodaje Selimović.
Produkciju su radili Maris i FTC Mostar, montažu i režiju Pro.ba, Enes Zlatar i Reginald Simek; tekst i glazba Adis Selimović, aranžman Enes Zlatar, dok je za mastering odgovoran Đani Pervan.
radiosarajevo.ba