FOTO: FENA/Forum Sarajevo unlimited
Udruga građana ART kroz projekt “Istraživanje o prednostima prelaska na električnu mobilnost u području Središnje Bosne u Bosni i Hercegovini” ima za cilj unaprjeđenje svijesti kod stanovništva ovog područja o potrebi za prelaženjem na električnu mobilnost koja doprinosi smanjenju zagađenja okoliša na ovom području.
Projekt je financiran od strane Ministarstva civilnih poslova BiH kroz Javni natječaj za dodjelu sredstava iz tekućeg granta “Programi za pripremu projekata i potencijalnih kandidata za sredstva iz fonda HORIZON” za 2022. godinu.
U okviru projekta su planirane brojne aktivnosti, koje između ostalog uključuju i Analizu trenutnog stanja po pitanju električne mobilnosti na ovom području, te Vam u daljnjem tekstu donosimo istu.
Analiza trenutnog stanja
Zagađenje uslijed korištenja automobilnih vozila danas zauzima među prvima na ljestvici mjesto kao uzrok onečišćenja i ispuštanja emisija CO2 u atmosferu. Zagađenje zraka od automobila u BiH se kreće od 35-40%, te je potrebno djelovati u pravom smjeru kako bi se ovaj postotak smanjio i utjecati kako na vladajuće strukture, tako i na sve dionike u prometu. Upravo zbog toga je sve više prisutna potreba za prelaskom na druge alternativne vrste goriva kako bi se pribjeglo što manjem zagađenju. Bosna i Hercegovina, odnosno određeni gradovi Bosne i Hercegovine nažalost u zadnje vrijeme zauzimaju prvo mjesto po zagađenju zraka u svijetu, te je potrebno mijenjati dosadašnje navike i potaknuti električnu mobilnost kao pokretač podrške instrumentima politike za održivu mobilnost. Projektom se doprinosi podizanju svijesti kod stanovništva Županije Središnja Bosna o količini prekomjerne emisije ugljikovog-dioksida i drugih stakleničkih plinova iz vozila. E-mobilnost i alternativna goriva važni su faktori u smanjenju ugljikovog dioksida u gradskim i izvangradskim naseljima, jer doprinose čišćem zraku i smanjenju buke u naseljima, a time i poboljšavaju zdravlje i kvalitetu života ljudi.
Foto: Primjer punionice
Potiče se korištenje:
-električnih vozila i vozila na alternativna goriva,
-korištenje inovativnih transportnih sustava zasnovanih na smanjenju, odnosno eliminaciji emisije CO2,
- korištenje inovativnih komponenata u signalizaciji,
- razvoj infrastrukture (punionice s javnim i privatnim pristupom, unaprjeđenje politike naplate cestarine u korist e-vozila…),
- promocija električne mobilnosti u javnom prijevozu i
- u tržišnim nišama (taksi vozila).
Dostupnost punionica
Kako u cijeloj BiH, tako ni u Županiji Središnja Bosna, električna mobilnost nije dovoljno zastupljena, te je potrebno poduzeti korake prema unaprjeđenju na tom području, kako bi se pridonijelo što zdravijem okruženju. Iako postoje određeni koraci prema uvođenju električne mobilnosti u svakodnevicu građana BiH, ipak i dalje ne postoji veći broj električnih vozila, kao ni poticaji za kupovinu istih, te propisi koji bi regulirali bilo koji segment vezan za korištenje električnih automobila.
Budući da u Bosni i Hercegovini nije zastupljena e-mobilnost kako je to riječ u susjednim zemljama i razvijenim zemljama Europe, prvi korak prema tom putu bi bilo sve učestalije:
-korištenje e-bicikla i e-romobila koja će se omogućiti građanima ove Općine u Bosni i Hercegovini, uz određenu naplatu, kakva je sada situacija s običnim biciklima i električnim romobilima u određenim Općinama kod kojih se vidi pomak u razmišljanju i shvaćanju potrebe za prelaskom na e-mobilnost.
-postavljanje punionica za električna vozila, kako bi se potaknula svijest kod građana, o potrebi prelaska na ovakvu vrstu vozila.
Foto: Hotel Bank Kiseljak
U ovoj Županiji između ostalih mogu se izdvojiti sljedeća mjesta koja posjeduje punionice za električna vozila:
- Kiseljak (Hotel Bank posjeduje punionicu za električna vozila)
- Kreševo (Hotel Adriale posjeduje punionicu za električna vozila)
- Vlašić (Hotel Blanka posjeduje punionicu za električna vozila)
Također JP Elektroprivreda BiH d.d.- Sarajevo je instalirala više punionica za električna vozila u gradovima Bosne i Hercegovine, među kojima je i Travnik koji se nalazi u ovoj Županiji. Punionice su opremljene s po 2 (dva) AC Mode 3 Type 2 konektora za punjenje električnih vozila snage 22 kW pojedinačno. Autentikacija za punjenje se vrši pomoću RFID kartica, koje vozači mogu podići na recepcijama/zaštitarskim punktovima uz pripadajuće objekte EP BiH uz koje se nalaze punionice.
Foto: Punionica hotela Adriale u Kreševu
Upravo ovakve primjere pozitivne prakse bi trebala slijediti i ostala fizička i pravna lica u Bosni i Hercegovini.
Električna mobilnost pokreće gospodarski rast i čini Europu konkurentnijom. Potiču se inovacije u europskom lancu opskrbe željeznicom, automobilima i baterijama i stimuliraju se radna mjesta samim prelaskom na električnu mobilnost. Prednosti električne mobilnosti su: državni poticaji za električna vozila, ekološka prihvatljivost, manja potreba za održavanjem i zaobilazak zona zabrane prometovanja. Upravo e-mobilnost utječe pozitivno na klimatske promjene, zdravlje, lokalnu ekonomiju i turizam.
Prema istraživanjima do 2040. godine 57 % svih prodanih putničkih vozila i preko 30 % globalne flote putničkih vozila biti će električno. S tim u svezi potrebno je da Bosna i Hercegovina djeluje proaktivno kako bi išla korak uz Europu, koja sve više zamjenjuje dosadašnja vozila s električnim, sve u cilju smanjenja zagađenja, odnosno smanjenja emisija CO2.
Artinfo.ba