Bosna i Hercegovina je jedina zamlje u Europi koja nema astronomiju kao institucionaliziranu znanost, niti ima svoj opservatorij. Nakon što je prihvaćena dugogodišnja incijativa jednog od vodećih astronoma u BiH i člana udruženja "Orion“ iz Sarajeva Dine Đipa, u realizaciji Grada Sarajeva, to bi se moglo promijeniti.
Naime, prije posljednjeg rata u BiH na planini Trebević iznad Sarajeva, točnije na lokaciji Čolina kapa gdje su prvobitno austro-ugarske vlasti zbog izuzetne strateške lokacije podigli vojno utvrđenje Bistrik kulu, postojao je astronomski opservatorij, koji je u to vrijeme bio vodeća institucija tog tipa na području jugoistočne Europe.
Opservatorij je uništen devedesetih godina borbenim dejstvima, pogotovo jer se na tom području nalazila linija razgraničenja. Nakon rata područje je deminirano, a odmah se javila ideja i incijativa da se obnovi i opservatorij a samim tim i astronomija kao znanost u Bosni i Hercegovini.
Đipa naglašava da je opservatorij na Trebeviću svojedobno objavio 16 knjiga iz oblasti astronomije, a velike zasluge odnosi bivši direktor opservatorija Muhamed Muminović, kojem su danas mnogi zahvalni jer ih je uveo u ovu znanost.
Kako je kazao u izjavi za Fenu, inicijativa za obnovu opservatorija na razumijevanje je čekala više od 25 godina, kao i dolazak Benjamine Karić na poziciju gradonačelnice Sarajeva koja je zajedno sa Gradskom upravom odmah prihvatila inicijativu.
- Ovo je jedan od najprogresivnijih projekata koje Grad Sarajevo u ovom trenutku realizira. Tu se ne radi samo o obnovi građevina, već o obnovi jedne od najstarijih znanosti koja je u BiH prije rata bila itekako zastupljena. Želimo obnoviti znanost, kadrove i da u suradnji sa Univerzitetom u Sarajevu osnujemo katedru za astronomiju i astrofiziku, a gdje će se obrazovati kadrovi za rukovanje skupocjenom opremom koja će se koristiti u opservatoriju – kazao je Đipa.
Pored navedenog, projekt ima turistički potencijal jer se opservatorij nalazi u zaštićenoj zoni Trebevića, gdje bi turisti pored sadržaja koje bi nudio obnovljeni opservatorij, mogli nastaviti da uživaju u netaknutoj prirodi, prelijepom pogledu na Sarajevo i čistom zraku.
artinfo.ba