Elon Musk, poduzetnik i najbogatiji čovjek na svijetu, ponudio je 41.4 milijarde dolara za kupnju društvene mreže Twitter.
Objava američkog regulatora pokazuje da je Musk ponudio 54.2 dolara po dionici Twittera, što je 38% više od cijene dionice na dan 1. travnja. Bio je to zadnji dan trgovanja dionicom Twittera na burzi prije nego što je osnivač Tesle i Spacea kupio više od 9% dionica Twittera, čime je postao jedan od najvećih dioničara Twittera.
“Twitter mora postati privatna kompanija”
Musk je rekao da će, u slučaju da njegova ponuda ne bude prihvaćena, “razmisliti o svojoj poziciji dioničara”.
“Odlučio sam ulagati u Twitter jer vjerujem u njegov potencijal da bude platforma za slobodu govora diljem svijeta, a smatram da je sloboda govora društveni imperativ za funkcionalnu demokraciju”, napisao je Musk u prijavi financijskom regulatoru, a prenosi BBC.
“Međutim, nakon što sam investirao, shvatio sam da tvrtka u sadašnjoj formi neće ni napredovati ni služiti ovom društvenom imperativu. Twitter mora postati privatna kompanija. On ima ogroman potencijal, a ja ću ga osloboditi”, dodao je.
“Ovo nije prijetnja”
“Ovo je moja najbolja ponuda. Ona je i konačna. Ako se ne prihvati, razmislit ću o svojoj poziciji dioničara”, napisao je Musk u prijavi.
Sky News navodi da je Musk također naveo da se ne radi “o prijetnji, već o investiciji kojoj su potrebne promjene”. Dodao je da nema povjerenje u menadžment i da ne vjeruje da se mogu ostvariti potrebne promjene sve dok tvrtka ne postane privatna.
Također je kazao da će dioničari tvrtke biti oduševljeni ovom ponudom zbog visokog iznosa.
Podsjetimo, Elon Musk je početkom travnja kupio 9.2% Twittera. Nakon ove objave vrijednost dionica Twittera porasla je za više od 25%. Musk je postao jedan od najvećih dioničara tvrtke i sad posjeduje četiri puta više dionica od osnivača Twittera Jacka Dorseyja. Dorseyjev udio je 2.25%.
Ima više od 80 milijuna pratitelja na Twitteru
Musk je jedan od najpopularnijih korisnika Twittera, s više od 80 milijuna pratitelja. Često objavljuje i detalje o svojim tvrtkama, zbog čega je u više navrata bio optužen za manipuliranje tržištem, a protiv njega je bilo pokrenuto i nekoliko istraga.
U tjednima prije nego što je preuzeo 9% dionica, Musk je objavljivao o Twitteru i algoritmima koji upravljaju platformom.
24. ožujka je napisao kako je “zabrinut zbog de facto pristranosti u algoritmu koji ima veliki učinak na javni diskurs” i podijelio anketu u kojoj je pozvao svoje pratitelje da glasaju o tome treba li taj algoritam biti otvorenog koda.