Udruženje poslovnih žena u BiH nastavilo je provedbu projekta „Osnažene žene za snažne zajednice / Podrška poticajnom okruženju za razvoj poduzetništva žena u BiH“ koji je financiran od strane Gender centra FBiH iz sredstava FIGAP II Programa, a u okviru kojega u suradnji s lokalnim zajednicama osnivaju Klubove za podršku poduzetništvu žena. Do sada Klubovi djeluju u Vogošći. Bosanskoj Krupi, Zavidovićima, Žepču, Kiseljaku, Novom Travniku, Gračanici i Kreševu.
Kroz projekt žele razvijati svijest o jednakim pravima za sve, te su tako 2020. godine organizirali kamp za učenike osnovnih i srednjih škola. Po završetku kampa sudionicima su dali nagradni zadatak - pisanje literarnog rada na temu „Šta sam naučio/la tijekom kampa“ . Ove godine ponovo organiziraju literarno natjecanje „Jednakost je in” i istoimenu mini konferenciju u Novom Travniku.
TKO može sudjelovati:
Sudjelovati mogu učenici osmih i devetih razreda osnovne škole, te prvog i drugog razreda srednjih škola iz općina/gradova u kojima su osnovani Klubovi.
KAKO:
Učenici koji napišu i dostave literarni rad do 25.03. ulaze u uži krug. Prvi krug selekcije vrši žiri kojeg sačinjava: predstavnik općine/grada, predstavnica Kluba i predstavnik/ca škole (osnovne i srednje). Žiri u svakoj općini bira dva rada (osnovna i srednja škola), koji će biti predstavljeni na konferenciji 31.ožujka 2022. u Novom Travniku.
IZBOR POBJEDNIKA:
Na konferenciji koja se održava 31.03.2022. učenici će predstaviti svoje radove, a specijalni žiri će odabrati pobjednike. Mini konferencija će biti održana godine u Zelenoj dvorani/Osnovna škola Novi Travnik.
NAGRADA:
Kao motivacija za buduće generacije nagrada će biti zajednička u vidu dvodnevnog putovanja u Sarajevo uz osmišljeni program i gostovanje u medijima.
O ČEMU UČENICI MOGU PISATI:
• Rodni stereotipi s kojima se djeca susreću od najranije dobi značajno utječu na njihova uvjerenja o vlastitim sposobnostima i primjerenim budućim zanimanjima.
• Svakodnevne situacije su pune rodno stereotipnih komentara, reakcija i ponašanja koji su najčešće nesvjesni i nezapaženi, ali ostavljaju dugoročne tragove.
• Škole su pravo mjesto za osvještavanje i promjenu ustaljenih obrazaca ponašanja kojima se podržavaju rodni stereotipi, a zbog kojih djeca i mladi nerijetko izaberu zanimanje sukladno očekivanjima okoline umjesto prema svojim interesima i sposobnostima.
• Osvještavanje je prvi korak, imenovanje stereotipa drugi, a promjena ponašanja treći.
Za sva pitanja u vezi natjecanja se možete obratiti na: 062 53 20 47
"Vašim učenicima želimo sreću, vidimo se u Novom Travniku", stoji u priopćenju Udruženja poslovnih žena u BiH.
artinfo.ba