Međunarodni dan djevojčica obilježava se širom svijeta 11. oktobra. UNICEF i partneri na ovaj dan podsjećaju da za život u 21. vijeku sve djevojčice treba da razviju neophodne ključne vještine i osnaže svoj potencijal, snagu, kreativnost i energiju. Iako je za obrazovanim i kvalifikovanim kadrom velika potražnja, otprilike četvrtina mladih, uglavnom žena, trenutno nije zaposlena, a nije ni dio obrazovnog sistema ili bilo kojeg drugog oblika stručnog osposobljavanja, piše Unicef.org..
Jednako kao dječaci, djevojčice mogu postati doktori, advokati – možemo uraditi bilo šta ako imamo podršku. Samo je potrebno da imamo jednake prilike”, poručuje Fatima Ansari, mlada fudbalerka iz Pakistana.
Međunarodni dan djevojčica je prilika i da se ubrzaju napori ka ostvarenju globalnih ciljeva održivog razvoja, kako bi se “povećao broj mladih i odraslih koji imaju relevantne vještine, uključujući tehničke i stručne vještine, za zapošljavanje, pristojne poslove i preduzetništvo” (Globalni cilj održivog razvoja 8).
Jedan od ciljeva održivog razvoja koje su razvile zemlje članice Ujedinjenih nacija, je i cilj 5 koji glasi: Postići rodnu ravnopravnost i osnaživati žene i djevojčice. Primijenjen na bh. okolnosti, ovaj cilj je inspirisao inicijativu IT Girls, podržanu od Ujedinjenih nacija u BiH, koja podstiče mlade žene da se već od rane dobi zainteresiraju za svijet programiranja i programskih jezika kako bi sebi povećale mogućnosti za odabir budućih karijera i obrazovanja. Aktivnosti Inicijative IT Girls okupljaju djevojčice i djevojke iz cijele BiH. Milica Papak iz Drvara ima 16 godina i kaže: “Poručila bih svim djevojčicama, djevojkama, ženama da makar pokušaju, da nemaju šta izgubiti i da će se pronaći u tome, u bilo kom dijelu. Ako ne u samom programiranju, onda u nekom dizajniranju i sličnim stvarima”.
Nerina Grebović je iz Sarajeva, ima 17 godina,dio je IT Girls Inicijative i poručuje: ”Iz moje perspektive IT svijet izgleda beskrajno zanimljiv, jer u tom svijetu mogu smišljati mnoga rješenja za današnje probleme i programiranjem mogu doprinijeti inovativnosti u svijetu tehnologije i svakidašnjice”.
Milijardu mladih, od kojih je 600 miliona adolescentkinja, u narednoj deceniji će postati dio tržišta rada. Ako žive u zemljama u razvoju, više od 90% njih postaće dio sive ekonomije, gdje su primanja su niska ili nikakva, a zloupotrebe i eksploatacije uobičajene pojave. Posebno su ugrožene žene iz ruralnih područja, žene sa invaliditetom, te one koje su u stanju humanitarne potrebe.
Djevojčicama je neophodna pomoć da razvijaju IT i druge vještine neophodne za sve zahtjevnije tržište rada. Trebaju slobodan pristup mogućnostima za učenje, inkluzivno obrazovanje, bolji kvalitet, relevantnost i rodnu ravnopravnost, kako u nastavi, tako i učenju. Potrebno im je obezbijediti karijerno vođenje – mentorstvo ili trening, ali i mogućnost za sticanje vještina kao što su samopouzdanje, rješavanje problema, donošenje odluka, timski rad ili kritičko razmišljanje. Izuzetno je važno omogućiti pristup finansijama i razvojnim programima za žene preduzetnice, te formirati strateška partnerstva sa vladama i privatnim preduzećima koja mogu djelovati kao finansijeri i/ili lideri i mentori.
Povodom Međunarodnog dana djevojčica, IT Girls i UNICEF u Bosni i Hercegovini organizuju druženje/brunch sa Espree Devorom, nagrađivanom tech blogerkom, koja snima jedan od najpoznatijih podcastova – „Women in Tech“. Devoru globalno predstavljaju sloganom “the Girl who Gets It Done”, a njena predavanja o društvenim mrežama kao biznis strategiji polaznici ocjenjuju kao izuzetno inspirativna. Druženje koje će biti upriličeno 11.10. u 11,00 u Zgradi UN-a u Sarajevu je ujedno i uvod u ovogodišnju temu „Uz nju: Vješte djevojčice“ (“With Her: A Skilled GirlForce”).
artinfo.ba