Eduard Penkala rodio se u Slovačkoj, od oca Poljaka i majke Nizozemske. No, zaljubio se u Zagreb, je je pohrvatio i promijenio svoje ime u Slavoljub.
Već u mladosti zanimao se za kemiju, fiziku i mehaniku, a sve su te grane kasnije došle do izražaja u njegovim patentima i izumima.
Na današnji dan 1906.godine patentirao je prvu mehaničku olovku na svijetu, u patentnom zavodu u Budimpešti i Engleskoj. Ime joj je dao po svom prezimenu, penkala.
Prvo brzo otvorio je svoju prvu radionicu penkala, a Slavoljub je izum stalno dorađivao.
Kako bi njegova mehanička olovka pisala tanko, sam je lijevao tanke grafitne mine i usađivao ih u metalni držač. Penkala je za svoju olovku konstruirao i spiralni umetak koji, vrtnjom tijela vanjskog držača, po potrebi istiskuje minu. Taj se izum do danas nije promijenio!
Svojim izumom mehanizma koji je zamijenio drvenu olovku, koja se morala oštriti, Penkala je stekao svjetsku slavu.
Redale su se narudžbe, ubrzo je stigao i broj od 100 tisuća. Svi europski gradovi željeli su penkale. Ubrzo je počeo proizvoditi grafitne mine u boji, srebrene penkale za žene, te plosnate penkale namijenjene šumarima i ostalim radnicima.
Njegove penkale izvozile su se u preko 70 zemalja. Penkala to nije mogao sam proizvoditi, te je postigao desetogodišnji ugovor s jednom korporacijom, koja je nastavila s proizvodnjom. Ugovor baš i nije bio povoljan po njega, ali nije više mogao iz privatne radionice zadovoljiti potrebe cijeloga svijeta.
I danas spomen Eduarda Slavoljuba Penkale izaziva poštovanje u cijelom svijetu.
artinfo.ba