Jaja, šunka, sir, pršut, svježe meso ili, pak, pastrva, zasigurno će se naći na popisu namirnica onima koji slave blagdan Uskrsa.
Jaja, šunka, sir, pršut, svježe meso ili, pak, pastrva, zasigurno će se naći na popisu namirnica onima koji slave blagdan Uskrsa.
Trgovine su za svoje kupce pripremile brojne akcije tih istih namirnica te snižene i blagdanske cijene raznih potrepština. S obzirom da većina bh. građana ne raspolaže s “viškovima” u svojim novčanicima, bez obzira na potrebu, neće puno potrošiti.
Inače, kako je za Dnevni list kazao Mesud Lakota, direktor Potrošačke zadruge EUROBiH, za blagdane prosječna četveročlana obitelj potroši 10 do 15 posto više nego inače.
Uštedjeti na kućnom proračunu s akcijskim cijenama zasigurno se može. Tako, primjerice, trideset komada jaja košta oko pet maraka, a inače se cijena jednog komada jaja u BiH kreće oko 0,30 maraka. Sadašnje cijene su primamljive: kilogram šunke će se platiti manje od pet maraka, sir edamer oko 6,50 maraka, pršut oko 17 maraka, kilogram svinjetine oko 7 maraka…
Nisu velike ni cijene namirnica potrebnih za kolače, jer, primjerice, 250 grama margarina sada u pojedinim trgovačkim centrima košta manje od 1 marke. Inače, prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna cijena kilograma margarina u veljači 2015. iznosila je 4,20 maraka. Iako je cijena oraha u posljednjih nekoliko godina “paprena” i za kilogram se u trgovinama plaćalo više od 20 maraka, sada su cijene pale.
– Kad su u pitanju blagdani i drugi značajni događaji te obilježavanja u obitelji, iz kućnog proračuna se više troši. Otprilike je to povećanje potrošnje od 10 do 15 posto, naveo je Lakota koji dodaje kako će, prema procjenama, obitelj s četiri člana potrošiti od 80 do 150 maraka više nego što potroše u standardnoj mjesečnoj kupnji.
Lakota kaže da, s obzirom na povećanje cijena i sve veću siromašnost građana, ovolika potrošnja ne bi bila da se kod nas ne njeguje tradicija. Lakota tvrdi da velika većina za blagdane posude novac, podignu manji potrošački kredit ili, pak, dobivaju “novčanu pomoć” iz obitelji iz inozemstva.
Njegovo je mišljenje da se, kad je u pitanju kućanstvo, najbolje može uštedjeti kupnjom na mjesečnoj razini i to onom planiranom.
– Ako svakodnevno kupujete neki proizvod, odnosno po potrebi, vi ćete ga, kad prođe mjesec dana, platiti više za 30 posto, rekao je Lakota. On tvrdi kako, inače, od 70 do 80 posto bh. stanovništva svakog dana sve teže živi, a za 15 do 20 posto njih život je sve bolji.
IM|Artinfo.ba