Bosna i Hercegovina je puna kulturno-povijesnih spomenika, objekata i lokacija koje su zaista reprezentativne na regionalnom, pa čak i na svjetskom nivou, kazao je Feni profesor arheologije sa Filozofoskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i bivši direktor Zemaljskog muzeja BiH prof. dr. Adnan Busuladžić. -
Nažalost, ističe prof. Busuladžić, mnogo je lokaliteta do kojih je teško doći jer nemaju infrastrukuturu, puteve, logistiku, adekvatne ceste i ostalo. ''Ali mnogo je kulturno-povijesnih spomenika koji se mogu obići i koji podrazumijevaju postojanje odgovarajučih komunikacija i smještajnih kapaciteta. Među takvim lokacijama, po mom skromnom sudu, ističe se Stari grad Jajce koji je u stručnoj terminologiji poznat kao bosanski Dubrovnik u smislu očuvanosti zidina i onoga što se tu može vidjeti'', kazao je profesor Busuladžić. Svakako, tu je neizostavan Travnik, zatim i najnoviji lokalitet koji je „ponovno otkriven“ kod današnje Srebrenice u Skelanima iz antičkog perioda.
''Također tu je i objekt iz Rimskog perioda Mogorjelo kod Čapljine koji je dostupan građanima za obilazak, pa Bihać i i srednjovjekovni grad Srebrenik'', naglašava Busuladžić. Mnogo je lokaliteta koji se mogu obići i vidjeti u BiH. ''Evo i u samom Kantonu Sarajevo imamo rimske objekte na Ilidži, iza stare zgrade Općina Ilidža'', kazao je. Veliki je broj lokaliteta koji su dostupni i koji se mogu vidjeti u Bosni i Hercegovini, i koje je itekako korisno obići, zaključio je prof. Busuladžić u razgovoru za Fenu.