Kiseljenja povrća je jedan od najstarijih načina konzerviranja povrća i ima dugu tradiciju. Samim time su iskustva u tom pogledu velika i raznovrsna.
Ako ste ikada prolazi kroz Kiseljak, osim što ste kupili pogačice, sigurno ste navratili i kod gospođe Ivanke Perić (Brnjaci) po jednu finu domaću salatu, pekmez ili ajvar.
Stoga smo zatražili nekoliko savjeta kako da napravimo finu domaću zimnicu, a da bude zdrava, bez umjetnih dodataka, a pri tome fina i ukusna, baš kao što to Ivanka radi.
- Sve što se kuha mora ići u vrele tegle, koje se pune do vrha
- Ukoliko niste sigurni je li nešto domaće, bez umjetnih dodataka, konzervansa i slično pogledajte rok trajanja. Svi njezini proizvodi imaju rok trajanja godinu, maksimalno dvije, a sve preko toga vam govori da nije prirodno, te da u sebi sadrži mnoštvo umjetnih bojila i dodataka
- Svi proizvodi koji se kisele, bile to paprike, patlidžan ili krastavci, moraju biti idealno zdravi. Svaki trulež, svaki nezdravi dio se mora dobro i u potpunosti odstraniti kako bi imali na kraju dobar i kvalitetan proizvod.
- Svo povrće koji se kiseli mora biti zrelo, jer ukoliko je zeleno ne može se prerađivati.
- Da bismo imali u tegli dobar i prirodan proizvod, moramo početi od njive. Ništa se gnoji umjetnim gnojivima, nego isključivo prirodnim, jer se od samog početka stvara zdrava biljka, a ne samo dok se kiseli.
Nikolina J/artinfo.ba