× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Prestižni univerzitet

travnicanin-na-oxfordu-umjetna-inteligencija-promijenice-ljudske-oblasti-djelovanja73027-681x419.jpg

 

Bosna i Hercegovina je rasadnik velikih priča, a tome svjedoči svaki uspjeh kojim se okiti naša domovina, piše Kerim Sefer/preporod.info.

No, pitanje koje se javlja, a na koje nemamo pravi odgovor jeste: “Ponosimo li se jer naši mladi grade karijeru i gaje pozitivnu ambiciju da unaprijede društvo?“

Ono što sigurno znamo jeste da će ta mladež pronaći put i način, jer želi uspjeti. U budućnosti će vođeni vlastitim vizijama djelovati i popravljati ono što se što zbog nebrige ili pomankanja društvene svijesti godinama nije mijenjalo. Jedan od takvih mladih ljudi je Munib Mešinović (22) iz Travnika, prvi stipendista Rhodes programa iz naše zemlje, koji svoje školovanje nastavlja na prestižnom Univerzitetu Oxford u Engleskoj.

Munib trenutno završava četvrtu godinu, a njegovi projekti odnose se na 3D tehnologiju i pomoć osobama s invaliditetom. Na prvoj godini studija počeo je raditi na projektu koji koristi virtuelnu realnost kako bi podučavao djecu sa autizmom 3D matematici. Posljedica je to čitanja naučnih članaka u kojima se kaže da djeca sa autizmom imaju bolju percepciju 3D matematike nego djeca bez autizma.

-U našoj zemlji i obrazovnom sistemu kakav jeste, ne iskorištava se ta prednost, već djeca uče 3D geometriju u 2D dimenziji, dakle iz knjiga. Tako se kreiraju barijere i onemogućava im se da iskoriste te potencijale.- kaže Munib dodajući da je na tom projektu radio tako što je formirao tim s kojim se ideja mogla i sprovesti u djelo.

Govoreći o osobama s poteškoćama u razvoju te njihovom statusu u našoj zemlji, u smislu poboljšanja uvjeta za lakši život, Munib se osvrnuo na zakon koji je donesen 2015. godine, a koji je zahtijevao da osobe sa slušnim problemima prilikom posjete doktoru moraju imati prevodioca jer je takva komunikacija sa pacijentom od vitalne važnosti.

-Taj zakon je donesen, ali nisam siguran koliko se provodi u praksi. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima postoji nacionalna strategija za osobe s poteškoćama u razvoju, investirani su milioni dolara u taj sektor i iz toga se vidi da se mnogo radi na poboljšanju uvjeta.- pojašnjava Munib.

Obrazovni sistem – šta imamo mi a nemaju druge zemlje?
Za vrijeme svog obrazovanja, Munib je putovao i u Sjedinjene Američke Države te je uvidio znatne razlike koje su vidljive u pristupu i interpretaciji usvojenih znanja.

-Što se tiče osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja, u tehničkim naukama smo puno bolji i rigorozniji nego u SAD-u i UAE. Međutim, to se tako ne prikazuje u našem društvu.- kaže on, dodajući da naši mladi ljudi nisu ništa manje ambiciozni i željni novih iskustava, već da su sistem i okruženje ti koji ih ne podržavaju.

Govoreći dalje o razlikama u obrazovnom sistemu, Munib navodi kako u našoj zemlji i dalje postoje usmeni ispiti.

-To je nešto što je u američkom sistemu obrazovanja nečuveno, jer poziva na subjektivnost i greške koje se pripisuju profesorima.

Međusobno umrežavanje – budućnost revolucionarnih projekata?
Komentirajući prilike koje studenti naše zemlje imaju, posebno putem projekata kakvi su Erasmus i Erasmus+, Mešinović navodi kako su to programi koji u globalizacijskom procesu sve više povezuju mlade ljude:

-Kao mladi ljudi, mnogo toga možemo postići, pogotovo revolucionarnog, a što će se odnositi na saradnju, ne samo na međunarodnom nivou, nego i kroz discipline. Naučnici neće sami raditi, već će se morati spajati sa diplomatama i političarima. Drugim riječima, svi će morati učestvovati u postizanju velikih rezultata.

Kada je u pitanju umjetna inteligencija, smatra se da je to četvrta industrijska revolucija, te da će potpuno promijeniti sve ljudske oblasti djelovanja. Mešinović namjerava napraviti uređaj koji će se nositi na gornjem dijelu ruke i moći predvidjeti rizik od srčanog udara. Pored toga, na Oxfordu, koji je kako kaže, jedan od najboljih inženjerskih fakulteta planira raditi sa izumiteljem cijelog polja digitalnog zdravstva, profesorom Lionelom Tarassenko na primjenjivanju umjetne inteligencije i nosive tehnologije poput sata i remena u prevenciji i detekciji ranih zdravstvenih problema.

-Vrlo je bitno da gledamo društvene mreže, ne samo kao sredstvo za zabavu nego i mogućnost stjecanja daljih prilika. Svako to treba iskoristiti. Povezivanje nije tako teško.-kaže Munib za kraj.

Munib Mešinović prethodno je studirao elektrotehniku na Njujorškom univerzitetu u Abu Dhabiju. Njegove inovativne ideje prepoznate su već sada, te je dobio priliku da svoje zamisli dodatno razvija.

Kerim Sefer/Preporodinfo

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
  • Prestižni univerzitet

travnicanin-na-oxfordu-umjetna-inteligencija-promijenice-ljudske-oblasti-djelovanja73027-681x419.jpg

 

Bosna i Hercegovina je rasadnik velikih priča, a tome svjedoči svaki uspjeh kojim se okiti naša domovina, piše Kerim Sefer/preporod.info.

No, pitanje koje se javlja, a na koje nemamo pravi odgovor jeste: “Ponosimo li se jer naši mladi grade karijeru i gaje pozitivnu ambiciju da unaprijede društvo?“

Ono što sigurno znamo jeste da će ta mladež pronaći put i način, jer želi uspjeti. U budućnosti će vođeni vlastitim vizijama djelovati i popravljati ono što se što zbog nebrige ili pomankanja društvene svijesti godinama nije mijenjalo. Jedan od takvih mladih ljudi je Munib Mešinović (22) iz Travnika, prvi stipendista Rhodes programa iz naše zemlje, koji svoje školovanje nastavlja na prestižnom Univerzitetu Oxford u Engleskoj.

Munib trenutno završava četvrtu godinu, a njegovi projekti odnose se na 3D tehnologiju i pomoć osobama s invaliditetom. Na prvoj godini studija počeo je raditi na projektu koji koristi virtuelnu realnost kako bi podučavao djecu sa autizmom 3D matematici. Posljedica je to čitanja naučnih članaka u kojima se kaže da djeca sa autizmom imaju bolju percepciju 3D matematike nego djeca bez autizma.

-U našoj zemlji i obrazovnom sistemu kakav jeste, ne iskorištava se ta prednost, već djeca uče 3D geometriju u 2D dimenziji, dakle iz knjiga. Tako se kreiraju barijere i onemogućava im se da iskoriste te potencijale.- kaže Munib dodajući da je na tom projektu radio tako što je formirao tim s kojim se ideja mogla i sprovesti u djelo.

Govoreći o osobama s poteškoćama u razvoju te njihovom statusu u našoj zemlji, u smislu poboljšanja uvjeta za lakši život, Munib se osvrnuo na zakon koji je donesen 2015. godine, a koji je zahtijevao da osobe sa slušnim problemima prilikom posjete doktoru moraju imati prevodioca jer je takva komunikacija sa pacijentom od vitalne važnosti.

-Taj zakon je donesen, ali nisam siguran koliko se provodi u praksi. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima postoji nacionalna strategija za osobe s poteškoćama u razvoju, investirani su milioni dolara u taj sektor i iz toga se vidi da se mnogo radi na poboljšanju uvjeta.- pojašnjava Munib.

Obrazovni sistem – šta imamo mi a nemaju druge zemlje?
Za vrijeme svog obrazovanja, Munib je putovao i u Sjedinjene Američke Države te je uvidio znatne razlike koje su vidljive u pristupu i interpretaciji usvojenih znanja.

-Što se tiče osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja, u tehničkim naukama smo puno bolji i rigorozniji nego u SAD-u i UAE. Međutim, to se tako ne prikazuje u našem društvu.- kaže on, dodajući da naši mladi ljudi nisu ništa manje ambiciozni i željni novih iskustava, već da su sistem i okruženje ti koji ih ne podržavaju.

Govoreći dalje o razlikama u obrazovnom sistemu, Munib navodi kako u našoj zemlji i dalje postoje usmeni ispiti.

-To je nešto što je u američkom sistemu obrazovanja nečuveno, jer poziva na subjektivnost i greške koje se pripisuju profesorima.

Međusobno umrežavanje – budućnost revolucionarnih projekata?
Komentirajući prilike koje studenti naše zemlje imaju, posebno putem projekata kakvi su Erasmus i Erasmus+, Mešinović navodi kako su to programi koji u globalizacijskom procesu sve više povezuju mlade ljude:

-Kao mladi ljudi, mnogo toga možemo postići, pogotovo revolucionarnog, a što će se odnositi na saradnju, ne samo na međunarodnom nivou, nego i kroz discipline. Naučnici neće sami raditi, već će se morati spajati sa diplomatama i političarima. Drugim riječima, svi će morati učestvovati u postizanju velikih rezultata.

Kada je u pitanju umjetna inteligencija, smatra se da je to četvrta industrijska revolucija, te da će potpuno promijeniti sve ljudske oblasti djelovanja. Mešinović namjerava napraviti uređaj koji će se nositi na gornjem dijelu ruke i moći predvidjeti rizik od srčanog udara. Pored toga, na Oxfordu, koji je kako kaže, jedan od najboljih inženjerskih fakulteta planira raditi sa izumiteljem cijelog polja digitalnog zdravstva, profesorom Lionelom Tarassenko na primjenjivanju umjetne inteligencije i nosive tehnologije poput sata i remena u prevenciji i detekciji ranih zdravstvenih problema.

-Vrlo je bitno da gledamo društvene mreže, ne samo kao sredstvo za zabavu nego i mogućnost stjecanja daljih prilika. Svako to treba iskoristiti. Povezivanje nije tako teško.-kaže Munib za kraj.

Munib Mešinović prethodno je studirao elektrotehniku na Njujorškom univerzitetu u Abu Dhabiju. Njegove inovativne ideje prepoznate su već sada, te je dobio priliku da svoje zamisli dodatno razvija.

Kerim Sefer/Preporodinfo

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.