Sigurno da ne postoji osoba koja nije po internetu potražila informacije o nekoj bolesti, informirala se ili potražila simptome koji joj se u zadnje vrijeme javljaju. To je sasvim normalno i prirodno, ne možemo odlaziti doktoru za svaku sitnicu, koja je u konačnici možda najbezazlenija pojava ali mi to nismo znali. Ali, što ako pretjeramo u tome i ne znamo razgraničiti informiranje na internetu od odlaska doktoru. Jeste li znali da bilo tko može plasirati temu na Internet, bila ona lažna ili istinita, a vi ako niste medicinske struke nećete prepoznati neistinu, povjerovati ćete i napraviti sebi i doktoru samo veći problem. Google nije završio medicinski fakultet, Google vam ne pristupa individualno kao doktor, Google nije specijalista za bolesti nego je samo korpa puna informacija koje treba znati razlučiti, a zdravlje je nešto s čime se ne igramo i stoga ne smijemo dopustiti da nas Google liječi.
KADA NASTAJE PROBLEM?
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji društvene mreže i e-mailovi korisni su u praćenju i konzultiranju pacijenta, ali ne smije služiti kao prvi kontakt i za davanje savjeta bez da se pacijent pregledao. U redu je da pacijent koji je došao liječniku, kojemu je postavljena dijagnoza, koji je liječen pa pušten doma i sada se prati njegovo stanje, da preko maila i drugih oblika moderne komunikacije nešto priupita liječnika. Sve ostalo npr. liječenje preko e-maila, portala i sl. ne dolazi u obzir.
GOOGLE DOKTORI
Google je iskoristio preko milijardu zdravstvenih pitanja koja korisnici pretražuju svakog dana kako bi osigurao bolje informacije. Ova odluka došla je nakon brojnih optužbi da je pretraživački gigant odigrao jednu od najvažnijih uloga u širenju dezinformacija, posebno kada su u pitanju medicinske teme, te teme koje se tiču vakcinacije djece.
Cyberhondria je novi pojam koji opisuje neutemeljenu zabrinutost pacijenta do koje dolazi kada s obzirom na zdravstvene simptome preko interneta istražuje moguće dijagnoze. Možda počnete istraživati o teškoj glavobolji, a na kraju ćete čitati tekstove o tumorima na mozgu.
Programeri, u namjeri da uzmu 99 centa od svakog korisnika, postavljaju kojekakve aplikacije koje npr. mjere tlak, šećer, rade EKG, dijele zdravstvene savjete, a da uopće nisu valorizirani i verificirani, niti su odobreni od Agencije za lijekove. Oni se ograđuju od bilo kakvih zakonskih odgovornosti. Za najmanje odstupanje aplikacija će reći: Javite se svom doktoru. Pa npr. ako imate tlak 110/70, a vi upišete 111/70 on će to odmah prepoznati kao visoku vrijednost i poslat će vas doktoru. Tako se svaki dan generiraju stotine i stotine pacijenata koji se uplaše, opterećuju ambulante i rade gužve, a uopće nisu bolesni.
Nikolina J