Božićni i novogodišnji blagdani su na izmaku, pa se sve vraća na staro, uključujući i režim ishrane.
Naši stari su često u zimskim noćima kuhali grah, koji je bio jedan od najčešćih obroka. No, kuhanje graha nije se izgubilo ni sa novim generacijama. Premda grah i nije baš zahvalana namirnica, u smislu da nije baš širok repertoar jela koja se mogu od njega praviti, jako je hranjiv i bogat raznim tvarima, neophodnim za naš organizam. Grah posjeduje iznimnu energetsku vrijednost te sadrži gotovo sve esencijalne aminokiseline. Pored toga sadrži lecitin te kalij, kalcij, željezo, fosfor, magnezij, cink i natrij. Predstavlja odličan izvor bjelančevina, a za razliku od drugih izvora grah ima malo masti te ne sadrži one zasićene kao ni kolesterol. Od vitamina odličan je izvor folne kiseline, vitamina B6, K, riboflavina (B2) i B3.
Stručnjaci iz Colorada proučavanjem graha istakli su da ima mnogo njegovih prednosti te da bi se na trpezi trebao naći barem jedno tjedno.
- Grah je dobar izvor bjelančevina, i za razliku od drugih izvora bjelančevina, grah ima malo masti, te ne sadrži zasićene masti i kolesterol.
- Jedna porcija graha osigurava 20 posto dnevnih potreba za vlaknima.
- Istraživanja su pokazala da osobe koje jedu grah dobijaju više ovih ključnih hranljivih materija od osoba koje ne konzumiraju grah.
Ako se grahu doda i suha koljenica, onda će steći titulu najpopularnijeg zimskog jela. Njegovo kuhanje pogotovo je aktualno neposredno iza 1.siječnja, kada je većina hrane već dosadila. Ukoliko nemate ideje za sutrašnji ručak - preporučujemo grah sa koljenicom ili suhim rebarcima. Dobar tek.