Na skoro tisuću metara nadmorske visine, u krajoliku uz regionalnu prometnicu Novi Travnik- Bugojno, u skoro netaknutoj prirodi, smjestila se župa Pećine. Nepristupačan teren ovu je župnu zajednicu koja teritorijalno najvećim dijelom pripada općini Novi Travnik, godinama uspješno štitio od osvajača, uglavnom s Istoka. Tako je bilo sve do posljednjeg Domovinskog rata kada vjernici Pećina, kao i većine ostalih župa Lašvanske doline doživljavaju istu, tragičnu sudbinu. Progon katoličkog puka, uništavanje imovine i sakralnih objekata nisu zaobišli ni župnu zajednicu u Pećinama koja je prije rata brojala oko 3,5 tisuće vjernika. Pećine su inače, najstarija župa u općini Novi Travnik. Sve ostale župe u ovoj općini nastale su odvajanjem od Pećina, ujedno i jedne od najstarijih župa u Lašvanskoj dolini. Gornje i Donje Pećine, najveća sela u župi, ime su dobila po pečima (pećinama) iz kojih se još u grčko i rimsko doba vadila željezna ruda što je jedan u nizu podataka koji govori o bogatoj povijesti mjesta i župe koja je oduvijek bila nastanjena hrvatskim katoličkim pukom.
Iako u Pećinama danas živi tek 100-njak povratnika, plamen kršćanstva u ovoj župi nikad se nije ugasio, ističe župnik ove župne zajednice don Donald Marković. „Naš raseljeni narod, marljiv i pošten kakav jest uspio se organizirati i nastaviti život u krajevima gdje se doselio ne zaboravljajući pri tom ni rodni kraj. To se jasno vidi iz broja obnovljenih kuća u kojima se provodi svako slobodno vrijeme te planiraju umirovljenički dani. Zajedno s kućama, obnovili smo i župnu crkvu i grobaljske kapelice te sredstvima iseljenih župljana asfaltirali svih devet kilometara putova u novotravničkom dijelu župe“, kazuje nam mjesni župnik.
Po broju vjernika nakon rata, mala župna zajednica, Pećine su nastavile povijest i tradiciju štovanja Srca Isusova te su postale hodočasničko mjesto u središnjoj Bosni. Tako se i ove godine, na proslavu patrona župe, blagdan Presvetog Srca Isusova u Pećine slilo mnoštvo vjernika, domaćih ali i iz okolnih župa, njih oko dvije tisuće, od kojih su mnogi stigli pješice. Misno slavlje uz sudjelovanje brojnih svećenika predvodio je fra Matijas Farkaš, prior Samostana dominikanaca u Dubrovniku, inače najstarijeg samostana ovog reda u Hrvatskoj. Fra Matijas je rodom iz Bugojna te je njegov dolazak u Pećine, posebno pozdravljen od vjernika, a naročito župljana slavljeničke župe. Proslavu patrona župe uveličali su i brojni drugi gosti, među kojima i hrvatski dužnosnici iz Novog Travnika Fabo Stanić i Stjepan Dujo te Lidijom Bradara, predsjedateljica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Dolazak svakog hodočasnika i gosta dodatno potpiruje plamen katoličanstva u Pećinama kojeg ni krvavi pohod tzv. Armije BiH na ovaj dio općine Novi Travnik ratne 1993. godine nije ugasio, iako mu je od svih dosadašnjih pokušaja osvajanja, najozbiljnije zaprijetio . Osim po bogatoj povijesti, tradiciji i ljubavi prema rodnom kraju i svojoj vjeri te netaknutoj prirodi, Pećine su poznate i po brojnim duhovnim zvanjima. Svima koji su rođeni u ovoj župi zajednička je stalna briga za rodni kraj koja se ogleda ne samo u materijalnoj potpori već i brizi za duhovni rast župe.
{jlex}picasa:114258804164824292576/6435149632215453249{/jlex}