Asocijacija infektologa u Bosni i Hercegovini u saradnji sa 'Partnerstvom za zdravlje' i Kompanijom 'Lenis' upriličit će u Sarajevu, Tuzli, Zenici, Banjaluci i Mostaru 28. srpnja, na Svjetski dan hepatitisa, besplatno testiranje na hepatitis i HIV.
Virusni hepatitis predstavlja upalu jetre izazvanu virusima hepatitisa tipa A, B, C, D i E. Virusi hepatitisa A i E se prenose putem kontaminirane hrane i vode (tzv. fekalno-oralni put), dok se virusi hepatitisa B, C i D prenose kontaktom s krvlju, spolnim putem ali je prijenos moguć i s majke na dijete tijekom porođaja. Osim virusnih uzročnika, koji su najčešći, hepatitis može biti izazvan i alkoholom, određenim lijekovima, toksičnim supstancama i autoimunim procesima.
Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da više od 300 milijuna ljudi globalno ima hronični hepatitis B ili C, a svake godine više od 1,3 milijuna osoba umre zbog komplikacija te bolesti, uključujući cirozu i rak jetre. Također, godišnje se zabilježi više od dva milijuna novih infekcija hepatitisom B ili C, iako veliki broj slučajeva ostaje nedijagnosticiran zbog ograničenog pristupa testiranju i niskog nivoa svijesti o bolesti.
Profesor dr. Rusmir Baljić iz Asocijacije infektologa u BiH u razgovoru za Fenu kaže da je u Federaciji BiH broj registriranih slučajeva hepatitisa B u posljednje tri godine između 30 i 50, dok je broj prijavljeljenih novih slučajeva hepatitisa C bio između 21 i 34.
- Međutim, projekcijski modeli koje koriste svjetske zdravstvene institucije pokazuju da bi se broj osoba koje žive za hroničnim hepatitisom B ili C u Bosni i Hercegovini mogao kretati između 25.000 i 40.000. Veliki broj tih osoba nije svjestan da su zaraženi jer hepatitis može godinama napredovati bez simptoma - kazao je.
Baljić ističe da su u BiH dostupni savremeni, visokoefikasni lijekovi za liječenje hroničnog hepatitisa B i C, osigurani putem zavoda zdravstvenog osiguranja u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko Distriktu.
- Liječenje hepatitisa C se provodi direktno djelujućim antivirusnim lijekovima koji u više od 95 posto slučajeva dovode do izlječenja, dok se hepatitis B liječi dugotrajnom terapijom koja usporava napredovanje bolesti. Međutim, zbog nedostatka sustavnog testiranja, stvarni broj osoba kojima je potrebna terapija vjerovatno je veći - naglasio je.
Prevencija virusnog hepatitisa podrazumijeva vakcinaciju protiv hepatitisa B, poštivanje higijenskih standarda u ishrani i vodi za piće, korištenje sterilnih instrumenata u medicinskoj i kozmetičkoj praksi te sigurne spolne odnose. Važno je i ne pozajmljivati pribor za osobnu higijenu.
Iz Asocijacije infektologa u Bosni i Hercegovini pozivaju građane da se testiraju, na hepatitis B i C. Testiranje u Sarajevu bit će uprličeno 28. srpnja od 14 do 18 sati u Importanne centru, testiranje u ostalim bh. gradovima vršit će se unutar klinika za infektivne bolesti tijekom istog dana.
- Testiranje je ključno jer mnogi zaraženi nemaju simptome godinama, a bolest može napredovati do ciroze ili raka jetre. Ne čekajte simptome, testirajte se. Hepatitis se može liječiti, čak i izliječiti, ali samo ako se otkrije na vrijeme – naglašava prof. dr. Baljić.
Svjetski dan hepatitisa obilježava se 28. srpnja - na dan rođenja Barucha S. Blumberga, američkog znanstvenika zaslužnog za otkrivanje virusa hepatitisa B i razvoj cjepiva protiv tog virusa. Za to je 1976. godine primio Nobelovu nagradu.
artinfo.ba