Kardinali bi se trebali sastati danas kako bi planirali sahranu pape Franje, kojoj će prisustvovati svjetski lideri, a zatim će se narednog mjeseca održati konklava za izbor novog poglavara Rimokatoličke crkve.
Franjo, 88, preminuo je jučer nakon što je doživio moždani udar i srčani zastoj, priopćio je Vatikan, čime je okončana često burna vladavina tokom koje se više puta sukobljavao s tradicionalistima i zalagao za siromašne i marginalizirane.
Papa je početkom ove godine proveo pet tjedana u bolnici zbog obostrane upale pluća. Ipak, vratio se svom domu u Vatikanu prije skoro mjesec dana i činilo se da se oporavlja, pojavivši se na Trgu svetog Petra na Uskrsnu nedjelju.
Njegova iznenadna smrt pokrenula je drevne ceremonije, dok Crkva s 1,4 milijarde vjernika započinje prelaz s jednog pape na drugog, uključujući lomljenje papinog "Ribarskog prstena" i olovnog pečata kako ih nitko drugi ne bi mogao koristiti.
- Želimo zahvaliti Gospodinu na darovima koje je dao cijeloj Crkvi kroz apostolsko služenje pape Franje, hodočasnika nade - rekao je kardinal Mauro Gambetti, koji je predvodio molitvu na Trgu svetog Petra u ponedjeljak navečer.
Svi kardinali koji se trenutno nalaze u Rimu pozvani su da se okupe u Vatikanu u 9.00 sati ujutro (07.00 GMT), gdje se očekuje da će donijeti planove za sahranu.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, koji se više puta sukobio s papom po pitanju imigracije, izjavio je da će on i njegova supruga otputovati u Rim radi ovog događaja. Među ostalim šefovima država koji će prisustvovati nalazi se i Javier Milei, predsjednik Argentine, rodne zemlje pape Franje.
Vatikan je priopćio da se očekuje da će ceremonija biti održana negdje između petka i nedjelje.
U odstupanju od tradicije, Franjo je u svojoj posljednjoj oporuci, koji je objavljen u ponedjeljak, potvrdio da želi biti sahranjen u Bazilici Svete Marije Velike u Rimu, a ne u Bazilici svetog Petra.
artinfo.ba