Načelnik općine Kreševo Boris Marić i predsjednik HDZ-a BiH Županije Središnje Bosne Radoje Vidović jučer su boravili u Zagrebu, gdje su održali niz sastanaka u tri ministarstva i Fondu za zaštitu okoliša Republike Hrvatske. Tijekom posjeta pridružio im se i Nevenko Barbarić, zastupnik u Saboru Republike Hrvatske,piše kresevo.info.
Prvi sastanak održan je s ministrom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marinom Piletićem. Tijekom razgovora dotaknuli su se mogućnosti suradnje u okviru prekograničnih projekata koji se odnose na poboljšanje socijalnih usluga, mirovinskog sustava i podrške obiteljima. Posebna pažnja posvećena je modelima financiranja socijalnih programa koji bi mogli biti implementirani u Kreševu, uz potporu Vlade Republike Hrvatske.
U Ministarstvu demografije i useljeništva, izaslanstvo se susrelo s Natalijom Havidić i njenim suradnicima iz Uprave za upravljanje javnim politikama za demografsku revitalizaciju i useljeništvo. Tema sastanka bila je potpora Hrvatima izvan Hrvatske, posebice mladim obiteljima koje se žele vratiti ili investirati u područja BiH, uključujući i Kreševo. Razgovaralo se i o konkretnim programima olakšanja povratka te mogućnosti poticaja za demografsku obnovu kroz suradnju s ovim ministarstvom.
S ministricom zaštite okoliša i zelene tranzicije Marijom Vučković raspravljali su o zajedničkim ekološkim projektima, uključujući mogućnost financiranja projekata vezanih uz zaštitu prirode, gospodarenje otpadom i obnovljive izvore energije. Istaknuta je važnost usklađivanja ekoloških standarda s europskim regulativama te potreba za ulaganjima u infrastrukturu koja doprinosi održivom razvoju.
U Fondu za zaštitu okoliša Republike Hrvatske sastali su se s direktorom Lukom Balenom. Fokus sastanka bio je na mogućnostima financijske podrške projektima energetske učinkovitosti. Razmotrene su mogućnosti prijave na natječaje Fonda te modaliteti tehničke podrške za unaprjeđenje ekološke infrastrukture u našoj Županiji.
artinfo.ba