Veliki požar koji je izbio u četvrtak, 6. ožujka, na Trebeviću, iznad Sarajeva, i dalje je aktivan - potvrdio je Feni Nikola Šarac, zapovjednik Vatrogasne jedinice Istočno Sarajevo.
- Jutros smo bili na terenu, požar je i dalje aktivan. Odbili smo ga od urbanog i naseljenog dijela, ali je i dalje aktivan u nepristupačnim dijelovima - kazao je Šarac.
Dodao je da postoji sumnja da je miniran prostor na kojem je požar i dalje aktivan.
Šarac je kazao kako je Vatrogasna jedinica Istočno Sarajevo dobila dojavu o požaru jučer u 11.45 sati.
- Nakon dojave dežuna ekipa vatrogasaca je odmah izašla na teren sa jednim vozilom. Međutim, prema nekim našim saznajima koje imamo i prema mapama koje imamo kada su došli na lice mjesta ustanovili su da bi uopće prišli do požarišta morali bi proći kroz taj jedan dio koji je bio rizičan, odnosno postoji mogućnost da je tu ostalo mina. Iako je to čišćeno, ranije se događalo da su tu pucale mine kada je bio požar. Tako da mi nismo htjeli tu ulaziti i riskirati, jer nisu bile ugrožene niti kuće niti pomoćni objekti, niti ljudski resursi. Nismo riskirali u tom trenutku. Pokušavali smo sa druge strane da priđemo požarištu i sa druge strane smo uspjeli da se probijemo do čela požara, koji se širio do jedne stare kule koja je na samom vrhu brda. Tu smo uspjeli da zaustavimo dalje širenje, ali požar je otišao u jednom dijelu gdje nismo mogli prići i tu imamo dalje aktivno to požarište - pojasnio je Šarac.
Naglasio je da je i jutros ekipa bila na terenu.
- Tu ćemo i danas pokušati ako budemo mogli prići, jer je neprustupačan teren, ali odgovorno trvrdim da nije ugrožen nijedan objekt niti pomoćni objekt. Mi smo stalno na terenu, tako da građani mogu biti mirni - kazao je Šarac.
Dodao je da je jučer na terenu bilo osam vatrogasaca sa četiri vozila.
- Teren je nepristupačan. Minska polja nam otežavaju rad. Vjerovatno bi davno završili da nije toga, ali ja ne mogu riskirati ljude zbog tih stvari. Vatrogasci su stalno na terenu, i sinoć su dežurali, I nijedno naseljeno mjesto nije ugroženo - kazao je Feni Šarac.
Urzok požara još nije poznat.
artinfo.ba