Tomislavgrad je u petak bio središte povijesnog i kulturnog događaja gdje je u kino dvorani Kulturno-informativnog centra svečano predstavljen program obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava na Duvanjskom polju.
Program je otvoren pozdravnim govorima načelnika općine Tomislavgrad Ivana Buntića te gvardijana Franjevačkog samostana fra Bože Milića, koji su istaknuli značaj ove obljetnice za hrvatski narod i povijest duvanjskog kraja.
U svečanoj atmosferi predstavljeni su zatim ključni segmenti obilježavanja 1100. obljetnice krunidbe kralja Tomislava.
Prvi veliki trenutak večeri bio je predstavljanje službenog logotipa obljetnice gdje je nakon provedenog natječaja, odabran rad Hrvoja Orlovića, dizajnera rodom iz Tomislavgrada, koji je svojim vizualnim rješenjem uspješno spojio povijest i suvremenost.
Posebno dojmljiv je bio i prikaz VR animacije krunidbe kralja Tomislava što je publika sa oduševljenjem svjedočila spoju tehnologije i baštine, promatrajući kako povijest doslovno oživljava pred njihovim očima.
Nakon vizualnog spektakla, uslijedio je trenutak koji je dirnuo srca svih prisutnih – izvedba "Duvanjske himne". Ova povijesna pjesma, napisana davne 1924. godine, dobila je novo, svečanije glazbeno ruho zahvaljujući fra Branimiru Novokmetu.
Duvanjska himna u izvedbi nekoliko članova Velikog župnog zbora svetog Nikole Tavelića“ izazvala je snažne emocije koja je, ističe organizator, više od pjesme – trenutak povezanosti s prošlošću, sadašnjošću i budućnošću hrvatskog naroda.
Večer je nastavila istim tonom emocija uz prikaz dokumentarnog filma "Dolazak Braće Hrvatskog Zmaja na Duvanjsko polje".
Ovaj povijesni zapis povezao je dva važna trenutka – dolazak ove značajne hrvatske organizacije na Duvanjsko polje prije 100 godina i njihov simboličan povratak u 2024. godini.
Također, predstavljena je i službena web stranica obljetnice, koja će služiti kao sedišnje mjesto za sve informacije o događajima i povijesnim podacima vezanim uz obljetnicu.
Jedan od najsvečanijih trenutaka večeri bio je predstavljanje trona i krune kralja Tomislava.
Akademski kipar Ilija Skočibušić izradio je suvremenu interpretaciju ovih simbola hrvatske državnosti, dok je Tomislava Dukić, aktualna Miss Hrvatske, odjevena u kostim kraljice Buge, u pratnji vitezova, imala čast predstaviti krunu.
Za kraj je prikazano idejno rješenje budućeg Trga kralja Tomislava, impozantan urbanističko-arhitektonski projekt koji će trajno obilježiti Tomislavgrad kao simbol Hrvatskog Kraljevstva.
"Ovo večerašnje predstavljanje nije bilo samo niz događaja – bila je to priča o identitetu, zajedništvu i ponosu", kazao je hrvatski novinar i televizijski voditelj Petar Vlahov.
Tijekom cijele jubilarne 2025. godine održavat će se niz manifestacija, koncerata, izložbi i znanstvenih skupova.
Program je nastavljen izložbom fotografija Jasmina Fazlagića "Kralj Tomislav i Duvanjsko polje – povijest i predaja" u Gradskoj galeriji koju je otvorio predsjednik Vlade Hercegbosanske županije Ivan Vukadin.
Povodom obljetnice, a u sklopu manifestacije Noć muzeja, Franjevački muzej Tomislavgrad i Muzej hrvatskih arheoloških spomenika – Split su u Franjevačkom muzeju u Tomislavgradu istu večer otvorili i izložbu pod nazivom "Chroatorum Bellatores – ratnici u ranom srednjem vijeku".
Izložba je priređena 2023. godine povodom 130 godina od osnutka Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika – Split nakon čega je potom adaptirana za gostovanja, a prva od toga je Tomislavgrad gdje će izložba biti otvorena za posjetitelje do 31.travnja 2025.godine.
"Predmeti koje izlažemo pronađeni su ponajviše u grobovima, ali i u sklopu crkava, utvrđenja pa čak i u rijekama. Većinom se radi o vojnoj ili pak statusno-vojnoj opremi pojedinaca, ali i dijelovima crkvenog namještaja na kojima se takvi pojedinci bilježe imenom ili likom. Od te opreme možemo izdvojiti mačeve, kao jedne od najcjenjenijih vrsta naoružanja, koji uz funkcionalnu, tj. ratničku, imaju i onu simboličku ulogu jer ukazuju na svoga vlasnika kao na zaslužnu i sposobnu ličnost. Visokom društvenom sloju mogle bi pripadati i ostruge - jahaća oprema koja se vezivala za stopalo i gležanj, a služila je za upravljanje konja pri jahanju", kazao je kustos Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika – Split Deni Tojčić.
Osim rekonstrukcije fizičkoga izgleda jednog od ratnika iz toga doba, izložba sadrži i brojne rekonstrukcije oružja i vojne opreme, odjeće, obuće te mnogo vizualnog i audiovizualnog sadržaja koji bi trebao posjetiteljima približiti temu i ambijent vremena, pomoći u shvaćanju predmeta te ponuditi geografski kontekst.
Izložba sadrži i brojne ilustracije, fotografije, igrano-dokumentarni film te interaktivne karte.
Posjetitelji su u sklopu Noći muzeja također imali priliku obići Džudža Džaferovu džamiju i pravoslavnu crkvu svetog Nikolaja Čudotvorca, koji su nacionalni spomenici BiH.
artinfo.ba