Članovi Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije BiH održali su 27. redovito zajedničko zasjedanje 20. siječnja u sjedištu HBK-a u Zagrebu.
Zasjedanje je održano pod predsjedanjem zagrebačkog nadbiskupa Dražena Kutleše, predsjednika HBK-a, te vrhbosanskog nadbiskupa i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u BiH Tome Vukšića, predsjednika BK BiH.
Na zasjedanju su sudjelovali svi članovi HBK-a i BK BiH, osim banjolučkog biskupa Željka Majića, čiji je delegat bio generalni vikar Banjolučke biskupije mons. Karlo Višaticki.
Biskupi su upoznati s radom Vijeća HBK-a i BK BiH za hrvatsku inozemnu pastvu te su saslušali izlaganje dr. Lukasa Schreibera, nacionalnog ravnatelja Njemačke biskupske konferencije za dušobrižništvo na drugim jezicima i obredima. Dr. Schreiber istaknuo je kako u Njemačkoj oko 17 % katolika čine osobe sa stranim državljanstvom, koje dolaze iz 27 zemalja i jezičnih skupina te 12 Istočnih katoličkih Crkvi. Među njima ima oko 354 tisuće katolika podrijetlom iz Hrvatske i BiH. Podsjetio je kako je Njemačka biskupska konferencija nedavno objavila Smjernice za dušobrižništvo na drugim jezicima i obredima, koje potiču snažniju integraciju katolika migranata u mjesne Crkve. Suradnju s HBK i BK BiH ocijenio je izvrsnom.
Potom je godišnje izvješće podnio nacionalni ravnatelj dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu dr. Tomislav Markić. Izvijestio je kako hrvatska inozemna pastva obuhvaća 180 hrvatskih katoličkih župa, misija, zajednica ili centara u kojima djeluje ukupno 184 svećenika. Biskupi su upoznati s aktualnostima u dušobrižništvu za Hrvate u inozemstvu. Na zasjedanju je ponovno izražena zahvalnost svima koji su uključeni u pastoralnu skrb za hrvatske katolike diljem svijeta.
Nadbiskup Tomo Vukšić imenovan je predsjednikom Vijeća HBK-a i BK BiH za inozemnu pastvu na novi petogodišnji mandat.
Šibenski biskup Tomislav Rogić, predsjedatelj Biskupske komisije za Papinski hrvatski zavod Sv. Jeronima u Rimu izvijestio je o službenom pohodu Zavodu sredinom siječnja ove godine. U Zavodu trenutno boravi 24 svećenika studenta iz Đakovačko-osječke, Zagrebačke, Vrhbosanske, Splitsko-makarske, Riječke i Zadarske nadbiskupije, Varaždinske, Sisačke, Bjelovarsko-križevačke i Požeške biskupije te Križevačke eparhije, koji studiraju na devet crkvenih sveučilišta u Rimu.
Na zasjedanju su prikazani rezultati akcije Tjedan solidarnosti s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini, o čemu su izvijestili predsjednici Caritasa dviju biskupskih konferencija – nadbiskup Vukšić i varaždinski biskup Bože Radoš. Članovi BK-a BiH zahvalili su svima koji pridonose ovoj akciji, čija se sredstva koriste za skrb o potrebitima te za različite korisne projekte u bosanskohercegovačkim biskupijama. Sljedeći Tjedan solidarnosti održat će se od 23. do 29. ožujka, a središnje euharistijsko slavlje bit će slavljeno u župi Žepče na treću korizmenu nedjelju, 23. ožujka.
O radu zajedničke Komisije HBK-a i BK BiH za hrvatski martirologij izvijestio je njezin predsjednik, krčki biskup Ivica Petanjak. Predstavio je dosadašnje rezultate rada Komisije, koja je popisala oko 300 tisuća žrtava, te je ukazao na izazove s kojima se taj projekt suočava.
HBK i BK-a BiH nastavljaju iznimno dobru suradnju i na području misijskog pastorala, što je istaknuo predsjednik Vijeća HBK-a za misije, porečki i pulski biskup Ivan Štironja. Papinska misijska djela (PMD) u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini zajedničkim naporima podižu svijest o važnosti evangelizacije i misijskog djelovanja. Biskupi su zahvalili svima koji svojim radom i darovima pomažu misionarima u njihovom poslanju. Susret hrvatskih misionara ove godine održat će se od 21. do 25. lipnja u Đakovu.
O pripremama za proslavu Svete Godine 2025. i 1100. obljetnice splitskih crkvenih sabora iz vremena kralja Tomislava govorio je predsjednik Odbora HBK-a za jubilejske proslave, vojni ordinarij Jure Bogdan. Podsjetio je na planirana događanja, uključujući Vjeronaučnu olimpijadu, znanstveni simpozij od 8. do 10. svibnja u Splitu, posvetu naroda i domovine Presvetom Srcu Isusovu 27. lipnja, zajedničko euharistijsko slavlje u Tomislavgradu 5. srpnja te nacionalno hodočašće u Rim od 5. do 12. listopada.
Na kraju zasjedanja, biskupi su dali upute za nastavak izrade dokumenta koji sadrži načela i smjernice za formaciju svećenika te su obaviješteni o tijeku prijevoda Misala na hrvatski jezik, javlja KTA.
artinfo.ba