Nakon pronalaska posmrtnih ostataka na lokalitetu Koprivnice
Djelatnici šumarije Bugojno ovih su dana radeći na terenu na lokalitetu Nikolin potok na području Koprivnice, na izlazu iz Bugojna prema Kupresu pronašli posmrtne ostatke, kosti i dijelove ljudske lubanje . Pronalazak su prijavili policiji koja je radi rasvjetljavanja okolnosti stradavanja i identifikacije pronađenih skeletnih ostataka, o pronalasku informirala mjerodavna istražna tijela, među ostalim i Institut za nestale osobe BiH. Naime, pronađene koste i ostatci lubanje mogli bi pripadati najmanje jednoj osobi nestaloj na bugojanskom području u proteklom ratu. A na popisu nestalih u Bugojnu,prema podacima Udruge obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, najviše je Hrvata, čak 38. „Mi još uvijek tragamo za 15 naših logoraša koji su nasilno odvedeni iz logora, ali i za 13 civilnih žrtava koje su stradale u ratu i čija tijela nikad nisu pronađena. Svaki pronalazak posmrtnih ostataka budi nadu da bi se mogla rasvjetili i sudbina nekoga od nestalih.
Tko god da je u pitanju, to je za sve nas koji tragamo za svojim najbližim veliki iskorak, obiteljima to puno znači, da nakon toliko godina pokopaju svoje najbliže“, kazala nam je Dijana Strujić, predsjednica Udruge obitelji poginulih i nestalih branitelja Bugojna i supruga jednog od nestalih logoraša Mihovila Strujića. Iako se pretpostavlja da je većina tijela nasilno odvedenih logoraša skrivena na Rostovu ni lokalitet Koprivnice kao mjesto na kojem bi moglo završiti neko od tijela nije isključen. Naravno, nije isključena ni mogućnost da pronađeni posmrtni ostaci pripadaju i nestalim drugih nacionalnosti ali ni osobama ili više njih čiji nestanak nije vezan uz ratna događanja na bugojanskom području.
Da bi se otklonila svaka sumnja, Institu za nestale osobe BiH poduzima potrebne radnje i aktivnosti, potvrdio nam je Marko Jurišić, član Kolegija instituta. „Mi ćemo podnijeti zahtjev za ekshumaciju, a dotad će lokalitet na kojem su pronađeni posmrtni ostaci na kojim nema tragova odjeće, čuvati policija. U ovom je trenutku nemoguće dati precizne podatke pa čak ni o tomu radi se o osobama koje su u mandatu Instituta, odnosno osobama stradalim u ratu. Tek nakon ekshumacije vidjet ćemo i jesu li u pitanju posmrtni ostaci jedne ili više osoba, a nakon antropološke obrade i komu pripadaju. Dakle treba sačekati da institucije odrade svoj dio posla.
Mi ćemo tražiti da se ekshumacija uradi što prije, kako bi imali točne i pouzdane podatke kako su ostaci najmanje jedne osobe završili na ovom lokalitetu koji je bio i ratna crta razdvajanja zaraćenih strana, pod kojim okolnostima su stradali i jesu li povezane s ratnim događanjima“, kazao nam je Juričić.
A do izlaska na teren, ekshumacija i identifikacije koja će dati odgovore na pitanja je li slučajni pronalazak kostiju na lokalitetu Nikolin potok na Korprivnici rasvijetliti sudbinu nekog od nestalih u ratu, pred Sudom BiH ovih je dana nastavljeno suđenje Dževadu Mlaći i Selmi Cikotiću, optuženima za zločine nad hrvatskim ratnim zarobljenicima u Bugojnu. Svjedočili su Ivica Klarić, jedan od logoraša koji je preživio torture bugojanskih logora, Senad Dautović, jedan od optuženih za zločine nad Hrvatima Bugojna u prethodnim postupcima te Uzeir Mlivo. Sva trojica iskas su dali kao svjedoci Tužiteljstva BiH. Suđenje se nastavlja 21. siječnja čitanjem iskaza svjedoka Tužiteljstva u ovom predmetu koji bi, prema očekivanjima obitelji nestalih hrvatskih logoraša ali i civila, trebao dati odgovore na pitanja gdje su njihova tijela.
artinfo.ba