Centar za sigurnosne studije priopćio je kako vlasti na državnom nivou iskazuju nezainteresiranost i neodgovornost za implementaciju Zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama na nivou BiH, koji je usvojila Parlamentarna skupština BiH na hitnoj sjednici Zastupničkog doma, održanoj 8. ožujka 2024. godine, te na hitnoj sjednici Doma naroda održanoj istog dana.
Kako ističu iz tog centra zakon, koji su građani i civilno društvo čekali nekoliko godina, također je zapeo na samom početku.
- Nakon određenog entuzijazma i samohvale da je usvojen pravi europski zakon, vidimo da nije dovršen proces imenovanja članova komisije, koji se biraju na osnovu kompetencija, ugleda i stručnosti. Članom 38. pomenutog zakona, predviđeno je da će, u roku od 30 dana od dana njegovog stupanja na snagu, Parlamentarna skupština BiH pokrenuti postupak imenovanja članova Komisije i okončati ga u roku od 90 dana - naveli su iz Centra za sigurnosne studije.
Također dodaju da sadašnje vakuum stanje donekle populistički koriste opozicijski zastupnici još važeće komisije u pogledu iniciranja određenih istraga, a koje neće naići na koncenzus vladajuće većine u komisiji ili će novoimenovani članovi komisije praviti svoj program rada.
Ne želeći kriviti samo ovaj saziv vlasti u BiH, u Centru za sigurnosne studije smatraju kako značajnu odgovonost dijele i njihovi prethodnici, ali i upozoravaju kako "traumatično i besperspektivno djeluje podatak da smo, 30 godina nakon ratnih dešavanja, dosegli tek 40 posto prosjeka životnog standarda EU".
- Još poražavajući i frustrirajući podatak, koji je nedavno iznijela Grupacija Svjetske banke za BiH, da će našoj zemlji trebati više od 100 godina da dostigne nivo života kao u EU, ako nastavi ovim tempom rasta. Politička fragmentacija, ali posebno korupcija, navedeni su kao činitelji koji koče brži napredak - istaknuli su iz Centra za sigurnosne studije.
artinfo.ba