U herojsku obranu i opstanak hrvatskog naroda u Lepeničkoj dolini utkano je više od 400 života pripadnika Brigade
Polaganjem vijenaca i molitvom za duše poginulih hrvatskih branitelja ispred središnjeg spomen obilježja, u Kiseljaku je danas obilježena 32. obljetnica utemeljenja Brigade HVO-a „Josip ban Jelačić“. Postrojba je to čijih je više od sedam tisuća pripadnika koji su prvi put postrojeni 20. prosinca 1992. godine na stadionu hrvatskih branitelja, nadljudskim naporima u okruženju daleko brojnijih nekoliko brigada Armije R BiH obranilo hrvatskih narod Lepeničke doline. U Kiseljak, Kreševo i Fojnicu do njezina pada početkom srpnja 1993. slilo se i mnoštvo prognanika, počevši od Sarajeva i sarajevske regije, preko Kaknja, Vareša sve do Travnika. Svi skupa, snagom zajedništva branili su ovaj prostor, a u obranu hrvatskog naroda i njegov opstanak u Lepeničkoj dolini utkano je više od 400 života pripadnika Brigade „Josip ban Jelačić“. „Prisjećajući se ove slavne Brigade čiji su brojni pripadnici dali živote da bismo mi opstali na ovim prostorima, hrabrost i zajedništvo u obrani ovih prostora trebaju nam biti zalog za budućnost. U zajedništvu kakvo su oni pokazali trebamo nastaviti svoj hod, ostati ovdje i obogatiti ovaj prostor na više načina“, kazao je Ivo Miro Jović, povjesničar i bivši pripadnik Brigade.
Hrabrost i želja obraniti svoje obitelji, domove i svoju Lepeničku dolinu, pripadnicima Brigade „Josip ban Jelačić“ često su bili jedino ali i najmoćnije oružje. „Brigada je od 1700 pripadnika u početku izrasla u postrojbu od preko 7000 pripadnika. I to uglavnom bez ičije pomoći, ovaj narod ovdje sam se uspio obranit u potpunom okruženju, uz ogromne gubitke. Skoro svakog dana opsade koja je bila jednako strašna kao i opsada Sarajeva, imali smo po jednog poginulog branitelja. Pomoć stiže tek kad krećemo s oslobodilačkim operacijama, počevši od Meoršja, preko Bašinog Brda do Zavrtaljke, Kasnije će pripadnici Brigade sudjelovati u svim oslobodilačkim operacijama od Kupresa do Banja Luke, stvarajući uvjete za prestanak rata na ovim prostorima“, kaže pukovnik Josip Tolo, u ratu načelnik Stožera Brigade „Josip ban Jelačić“.
Uz sjećanje na herojsku obranu hrvatskog naroda koja je omogućila opstanak Hrvatima u Lepeničkoj dolini, i ova obljetnica protekla je ponajviše u znaku odavanja počasti i iskazivanja zahvalnosti onima koji su u toj obrani dali ono najvrijednije, vlastite živote. Uz njihove obitelji i suborce te predstavnike udruga proizašlih iz Domovinskog rata, žrtvi poginulih branitelja poklonili su se i hrvatski politički predstavnici od razine općina do Federacije BiH ali i pripadnici postrojbi Oružanih snaga BiH koje baštine tradiciju HVO-a i Brigade „Josip ban Jelačić“.
artinfo.ba