Posebno su me potresle patnje djece, poručio je autor Velimir Bugarin
„Posebno me potreslo pisati o patnjama djece, njihovom stradanju u ratu ili stradanju njihovih najbližih“, riječi su Velimira Bugarina, autora monografije „Bolnica s pečatom“ koja je večeras predstavljena u prepunoj kongresnoj dvorani hotela Via u Vitezu. Govoreći o knjizi koja je plod višegodišnjeg istraživanja na kojeg ga je 2019. potaknuo fra Zoran Livančić, jedan od inicijatora osnivanja ratne bolnice u Novoj Biloj, autor je na promociji obojenoj snažnim emocijama naglasio kako knjiga fotografijama i svjedočenjima prikazuje svakodnevni život osoblja i liječnika bolnice, od operacijske dvorane do mrtvačnice. „Posebnu sam pozornost posvetio improvizaciji uz koju su se spašavali života, priča je ovo o ljudima koji su ostavili neizbrisiv trag u bolnici, ali i obrani Lašavanske doline“, kazao je autor.
Fra Zoran Livančić, urednik i inicijator nastanka monografije kazao je kako bi ona mogla imati i nekoliko tisuća stranica. „Jer u njoj je opisan spas jednog naroda i jednog područja. Jedan njezin dio posvećen je Bijelom putu, onako kako smo ga mi s ove strane vidjeli i doživjeli. Bolnica je spasila mnoge živote u jednom teškom vremenu u kojem je osim bilo bilo i mnogo radosnih trenutaka. U njoj se rađao i novi život. Rođeno je 450 djece, danas su to mladi ljudi od 30-ak godina. Bolnicu je stvorila snagom duha nekoliko osoba iza kojih je ostalo veliko djelo“, poručio je fra Zoran.
Uz autora i urednika o knjizi su govorili i Snježana Šušnjara, sveučilišna profesorica i akademik Josip Muselimović. Šušnjara je evocirala uspomene na rat u Lašvanskoj dolini i dolazak na svečanost dočeka Bijelog puta u kojem je sudjelovala kao članica HKD „Napredak“ iz Busovače ali i snagu zajedništva koja je tih ratnih godina povezivala narod kojem je prijetio progon i nestanak s ovih prostora. „Nekad se pitam gdje je nestala ona bliskost, požrtvovnost pa i ljubav prema domovini koje su tad bile toliko snažne. Zato je važno sačuvati od zaborava ljude i događaje tog vremena, važno da se čuje glas Hrvata Lašvanske doline, važne su istine na kojima odrastamo“, kazala je Šušnjara. Akademik Muselimović na temelju višegodišnjeg poznanstva s ljudima iz središnje Bosne te posjeta ovo području, citirajući velikane poput Antuna Gustava Matoša i Ive Andrića, naglasio je kako je ovo područje gdje se dostojanstvo osjeti na svakom koraku, gdje se svi od djece do starih usrdno mole Bogu. „I bez obzira na sve ove ljude ponekad zadasi zlo. Zato je važno sačuvati priče o ljudima koji su imali hrabrosti i časti oduprijeti mu se. Monografija je svjedočanstvo za sve vremena i sve generacije“, poručio je Muselimović.
Na promociji se okupljenima obratio i Željko Kocaj, predsjednik Matice hrvatske u Vitezu koja je sunakladnik monografije „Bolnica s pečatom“ poručivši kako je ova knjiga najbolji način završiti godinu na izmaku jer u pitanju je iznimno vrijedno djelo. Nekoliko riječi okupljenima uputila je i predsjednica Federacije BiH i izaslanica predsjednika HNS-a Lidija Bradara. Posebno je naglasila važnost Hrvatske bolnice „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj kao jednog od jamaca opstanka Hrvata u središnjoj Bosni.
Promocija je okupila brojne visoke dužnosnike iz političkog, vjerskog i kulturnog života BiH i Republike Hrvatske. Među ostalim i veleposlanika RH u BiH Ivana Sabolića, predsjednika Matice Hrvatske Damira Zorića ali neke od sudionika Bijelog puta, humanitarnog konvoja koji je prije 31 godinu vratio Hrvatima Lašvanske doline nadu da nisu sami ni zaboravljeni. U glazbenog dijeli nastupili su Viteški akordi.
artinfo.ba