Franjevački samostan u Kraljevoj Sutjesci posjetio je 9. prosinca zastupnik Njemačkog parlamenta, Josip Juratović, koji je došao kako bi se upoznao s neprocjenjivim kulturno-povijesnim blagom koje čuva samostanska knjižnica i muzej.
Njemačkog je parlamentarca ugostio gvardijan i župnik fra Bono Tomić te ga uputio u značaj i bogatstvo ove ustanove, koja je, uz samostansku crkvu Sv. Ivana Krstitelja, od iznimne važnosti za povijest Bosne i Hercegovine.
Tako je između ostaloga gost iz Njemačke mogao čuti da je sutješki samostan, zajedno s pokretnom imovinom u sklopu muzeja, proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, a njegova samostanska knjižnica, koja se može pohvaliti jednim od najvrjednijih zbirki u zemlji, uključuje rijetke inkunabule i tiskane knjige iz vremena prije 1500. godine. Samostanska knjižnica čuva i 31 inkunabulu što je više od polovice inkunabula koje se nalaze u BiH. Među najvrjednijim primjerima je i knjiga Summa Confessionis intitulata Pacifica Conscientia, najstarija tiskana knjiga u knjižnici.
Nažalost, kako je objasnio gvardijan Tomić, unatoč svom povijesnom značaju, samostanska knjižnica suočava se s velikim izazovima. Zbog nedostatka financijskih sredstava, knjige su u opasnosti od propadanja, a uvjeti za njihovo očuvanje, posebno u pogledu vlažnosti u prostorijama muzeja, nisu odgovarajući. Osim toga, samostan muku muči i s pronalaskom kustosa koji bi se posvetio očuvanju ovog neprocjenjivog kulturnog blaga.
Fra Bono nije krio zabrinutost zbog stanja samostanske knjižnice. „Nažalost, osjećamo se prilično zanemarenima“, istaknuo je te uputio apel za pomoć u očuvanju povijesne baštine koja nije važna samo za katolike, nego i za sve ljude Bosne i Hercegovine.
Zastupnik Juratović izrazio je duboku zabrinutost zbog trenutne situacije i obećao da će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi spriječio daljnje propadanje ove jedinstvene knjižnice. „Surađivat ćemo na projektima koji bi mogli pomoći u obnovi i očuvanju ovog kulturnog blaga“, rekao je te dodao da će nastaviti tražiti sredstva i podršku na međunarodnoj razini za očuvanje ovog bisera bosanskohercegovačke povijesti. Jer „tko ne poštuje povijesnu baštinu ne poštuje ni ljude“, konstatirao je Juratović.
Posjet njemačkog parlamentarca bio je podsjetnik na važnost očuvanja kulturno-povijesnog naslijeđa koje čini temelj identiteta i povijesti naroda, te poziv na međunarodnu suradnju u zaštiti takvih dragocjenosti. Kraljeva Sutjeska, s bogatstvom svoje samostanske knjižnice, ostaje ne samo svjedok prošlih vremena, nego i simbol nade u zajedničku budućnost, uz pomoć onih koji prepoznaju vrijednost baštine i njenu važnost za sve generacije.
KT