"Puno toga objavljujem svakodnevno no zbog ove objave sam možda dosad najponosniji ali i najtužniji. Ovo i nije trebala biti objava i da živimo u zrelom društvu nikada ne bi ni bila" stoji u objavi na društvenim mrežama gradonačelnika Novog Travnika Stjepana Duje.
Većina vas ne zna ali u tijeku je obnova spomen mjesta pogibije devet naših sugrađana (Kalinska) bošnjačke nacionalnosti. Sestra pokojnog Anela, gospođa Anela Bešović pokrenula je inicijativu za uređenjem spomen mjesta što sam prihvatio i kao osoba i kao gradonačelnik. Kao gradonačelnik u vidu pomoći nadležnih službi a kao osoba, vlastitom financijskom donacijom.
Ova potonja je nevažna i stid me i spominjati no osjećam potrebu zbog svega što osjećam stajući pred ovim mjestom.
Kao gradonačelniku moja je dužnost skrbiti o potrebama svih građana. No kao čovjeku duboko ranjenom vlastitom tragedijom, bilo je iznimno bolno. Ipak, neka ovo bude odgovor na bezumlje i beznađe koje nas svakodnevno okružuje ali i poruka nade, mira i želje da se nešto slično poput pakla devedesetih, nikad nikome i nigdje ne ponovi.
Skoro pa svaki kamen u BiH skriva neku bol. Ne postoji obitelj koja nije doživjela neku vrstu tragedije, koja ne nosi neku bol ili traumu. Za desetak dana, u Novom Travniku će biti obilježena 31. godišnjica od strašne tragedije u Kalinskoj ulici kada je poginulo devet osoba te ranjeno njih 14. Među tih devet, bilo je i dvoje djece, Anel Bešović, tada osmogodišnjak te Admira Lendo koja je imala svega 12 godina.
Njima u čast, na mjestu pogibije postavljena je spomen ploča koja je na mjestu koje je već više od 30 godina mjesto sjećanja, molitve i velike tuge. Željom i inicijativom obitelji poginulih a posebno sestre poginulog Anela, žrtve će dobiti jedan dostojanstveniji spomen u vidu murala sa ljiljanom kao središnjim motivom ali naravno i imenima poginulih.
Da bol ne poznaje vjeru ili naciju nego pogađa svako srce jednako dokaz je opet Novi Travnik koji je dokazao da istu ne možeš pobijediti ni izliječiti pa čak ni umanjiti, jedino vremenom naučiti živjeti s njom. Međutim, može se izabrati kako reagirati na bol, kakvu poruku njom slati i kako utjecati na one oko sebe. Naime, inicijativu Anele Bešović prvi je podržao gradonačelnik Novog Travnika Stjepan Dujo. Podsjećamo, Dujo itekako zna što je bol jer i sam u obitelji ima neopisivu ratnu tragediju.
Stoga osim što je angažirao komunalno poduzeće da pomogne u radovima te uređenju ovog spomen mjesta koje će ubuduće imati puno adekvatniji izgled, bolji prilaz te postavljene klupe za sjedenje, Dujo je, kako nam je potvrđeno od inicijatora akcije, donirao i svoj osobni financijski prilog.
Spomen mjesto će javnosti biti predstavljeno na obljetnicu pogibije 7.listopada i nadamo se, nikad više biti zaboravljeno. Jer, oprostiti je teško ali treba pokušati, zaboraviti nikada no valja živjeti i zauvijek čuvati uspomenu na nevine dušena svim stranama čiji su životi uništeni bezumnim ratom zbog kojeg svi i dan danas jednako patimo.
artinfo.ba