Jedan narod-dvije države, najčešće je izraz kojim opisujemo odnos Hrvata u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Republika Hrvatska ima Ustavnu obvezu brinuti o Hrvatima u BiH no isprepletenost ljudi s jedne i druge strane velike granice je puno veća od toga. Od ratnih poveznica, obiteljskih, poslovnih i brojnih drugih, pripadnost jednom narodu se očituje u jeziku, kulturi, tradiciji i povijesti. No osjećaji su jedno a realnost drugo. Hrvati u BiH već odavno, ako su ikad i bili, nisu u lagodnom položaju unutar svoje države Bosne i Hercegovine. Ako itko, leđa im godinama kako u unutarnjim okvirima sa kompleksnim odnosnom sa domaćim bošnjačkim političarima, tako i onim vanjsko-političkim čuvaju politički predstavnici RH. Posebno je to evidentno posljednjih osam godinama kada je priča o legitimnom predstavljanju, nužnosti izmjene Izbornog zakona BiH te europskom putu BiH postala sveprisutnija.
Najzaslužniji za činjenicu da se o Hrvata u BiH priča i po najrelevantnijim institucijama međunarodne politike je Andrej Plenković, jedina osoba iz regije koja ima utjecaj i autoritet na europskoj političkoj sceni.
No sva podrška na jednu stranu, ali bez konkretne, financijske pomoći, teško da bi Hrvati kao narod kao i njihove institucije od značaja napredovale a dugoročno, opstale.
Središnja Bosna
Samo u Središnjoj Bosni u protekla dva mandata, odnosno od 2016. do 2023.godine za projekte je izdvojene 9.816.710,87 eura.
Od toga je Središnji državni ured za Hrvate izvan RH izdvojio 6.366.852,50 eura,+ 1.700.000,00 eura iz fondova Europske unije za strateške projekte poput bolnice u Novoj Biloj, KŠC-a Travnik i izgradnje Osnovne škole Fojnica.
Iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine a preko Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje izdvojene je za razne projekte 1.026.241,44 eura.
80.000,00 eura dalo je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te još 643.616,93 eura Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU.
700 000 eura samo za Fojnicu
Spomenuta škola u Fojnici, Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" jedan je od posljednjih kapitalnih projekata koji je već i trebao bi biti i u budućnosti pomagan od strane Vlade RH. Nova zgrada škole bit će od velike važnosti za hrvatski narod ovog kraja posebno djecu jer će uključivati i popratne objekte poput sportske dvorane. Kamen temeljac položio je u listopadu prošle godine premijer Andrej Plenković a za školu je izdvojeno 500 000 eura. Prema riječima Ljiljane Jurak, projekt menadžerice Zavoda u Bakovićima, u proteklom je razdoblju od Vlade RH za projekte fojničkog kraja izdvojeno i dodatnih 200 000 eura, od toga najviše za infrastrukturna ulaganja Zavoda za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba ali i neke manje poput projekta grijanja za dom Kulturno-prosvjetnog društva "Matija Gubec" Fojnica.
Artinfo.ba