Za pojam nelegalnih financijskih tijekova ne postoji usvojena pravna definicija, niti je zakonski riješen kao takav. Ono što predstavlja izazov jeste ograničeno znanje i razumijevanje ovog pojma, uključujući javni sektor, civilno društvo i medije.
- Događa se da prilikom naših istraživanja, čak i predstavnici institucija pitaju šta su to nelegalni financijski tijekovi, odnosno šta podrazumijeva, jer na ovaj pojam prva asocijacija jeste pranje novca. Međutim ovo je jedna šira problematika kazala je u razgovoru za Fenu koordinatorica za BiH Globalne inicijative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC) Anesa Agović.
Po njenim riječima, iako je već kroz različita istraživanja i procjene od strane međunarodnih institucija dokazan štetan uticaj nelegalnih financijskih tijekova na sveukupno društvo, javnost često nije svjesna u kojoj mjeri ovi tijekovi utječu na društvo i ometaju razvoj i rast, jer kao što stručnjaci kažu „sa prljavim novcem dolaze i veliki problemi“.
Nedavne procjene međunarodne nevladine organizacije, Globalne inicijative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC), na Zapadnom Balkanu, pokazuju da je uz raširenu korupciju, zabilježen rast kriminalnih organizacija, kao i to da pranje novca zasnovano na trgovini i utaja poreza i dalje olakšavaju samu raširenost navedenih tokova.
- Iako ovaj fenomen predstavlja prijetnju državama i zajednicama zapadnog Balkana, civilno društvo u regiji nedovoljno je uključeno u razvijanju održivih i holističkih rješenja za problem. Postoji rašireno mišljenje da nevladine organizacije i nemaju neku ulogu u rješavanju ovog problema - kaže Agović.
S tim u vezi, Globalna inicijativa je pokrenula online alat kako bi podigla svijest i unaprijedila znanje o nelegalnim financijskim tijekovima na Zapadnom Balkanu. (https://see.globalinitiative.net/hotspots/iffs/)
- Ovaj interaktivni komplet alata, strukturiran oko trenutnih ishoda Radne grupe za finansijsku akciju (FATF), pruža informacije prilagođene korisnicima, osnažujući civilno društvo, medije i akademsku zajednicu u borbi protiv nelegalnih financijskih tijekova - kaže Agović.
Ovaj alat upravo ima za cilj jačanje zajedničkih napora u borbi protiv organizirampg kriminala i podsticanja transparentnosti.
Konkretno za BiH, odgovor Bosne i Hercegovine na nelegalne financijske tijekove je ograničen zbog nedostatka sustavnog odgovora i suradnje, što je često jedan od uzroka i samo nerazumijevanja širine ovog problema nadležnih institucija.
Bosna i Hercegovina, kao i ostale zemlje regije, teži da se usredotoči na financijski sustav i trgovinu, sa naglaskom na utaju poreza. Međutim, prethodna istraživanja su pokazala da nezakonita tržišta i korupcija godišnje odnose milijune eura iz proračuna.
U kaznenom postupku financijske istrage se ne provode na adekvatan i blagovremen način, jer Kazneni zakon zemlje ne definira posebne postupke za oduzimanje imovine, niti definira komponente financijske istrage.
Osim toga, civilnom društvu i medijima nedostaje znanje i iskustvo za razumijevanje nelegalnih financijskih tijekova i kapaciteta za izvještavanje i praćenje djelotvornosti odgovora zemlje. Još jedan problem sa kojim se suočavaju civilno društvo i mediji je prikupljanje podataka, posebno nedostatak dostupnih informacija relevantnih za istragu nelegalnih financijskih tijekova.
Jedan od zaključaka istraživanja jeste da postoji potreba za vanjskim angažmanom kako bi se uključili stručnjaci i praktičari iz civilnog društva, medija i privatnog sektora u odgovoru na nelegalne financijske tokove. Ovi stručnjaci i praktičari nisu uključeni u formiranje radnih grupa koje rade na izradi zakona, amandmana i relevantnih strategija i dokumenata. Osim toga, postoji prostor za uključivanje stručnjaka u istraživanje nelegalnih financijskih tijekova. Na primjer, uključivanje stručnjaka za forenzičko računovodstvo u tužiteljstvo kako bi se poboljšala učinkovitost financijskih istraga.
- Također smo uvidjeli da ne postoji dovoljna donatorska podrška civilnom društvu i medijima, posebno u smislu financiranja praćenja i istraživanja nelegalnih financijskih tijekova, kao i mogućnosti za učenje, sticanje vještina i izgradnju kapaciteta u istraživanju ovog fenomena - rekla je Agović.
Na kraju Agović kaže da se nelegalni financijski tokovi kanaliziraju kroz različite komponente, poput korupcije, utaje poreza i kriminalnog tržišta. Ono što se često zanemaruje jeste da je samo pranje novca jedno od komponenti nelegalnih financijskih tijekova. Potrebno je šire shvatanje nelegalnih financijskih tijekova, te unaprjeđenje i koordinacija nadležnih institucija, kako bi zajednički dali snažniji odgovor na nelegalne financijske tijekove.
artinfo.ba