Sredinom studenog na Instagramu se pojavio račun/ profil „advent.sarajevo“ kao nagovještaj „evropskog dešavanja“ kojemu će od ove godine biti domaćin i bh. prijestolnica…
Piše: Josipa Prskalo, Katolički tjednik
Navedeno je kako će se ovaj „događaj za budućnost“ održati od 23. prosinca 2023. do 3. siječnja 2024. na platou preko puta Vijećnice. U znatiželjnoj komunikaciji s tim profilom, ljubazno su nam odgovorili i kako događaj organiziraju „Firma SOS Media i Grad Sarajevo“. Budući da za stanovitu firmu nismo čuli, niti smo uspjeli pronaći podatke o njoj na internetu osim jedinog spominjanja na poslovnom portalu Akta.ba (gdje je samo navedeno da je S.O.S. Media društvo ograničene odgovornosti, na sarajevskoj adresi Josipa Stadlera 6), pozvali smo Grad Sarajevo. Nakon pozivanja nekoliko dostupnih brojeva telefona, među kojima je i ured gradonačelnice, na broju koji je naveden kao „zamjenik gradonačelnice“ javila nam se službenica iz sasvim nekog drugog gradskog tijela i uputila na već pozivani broj, te kada je čula kako na njega odgovora nema uzela naš kontakt koji će dostavili „press službi“ gradonačelnice, naglasivši kako će ga kolegici odnijeti fizički. No, poziva nismo dobili...
Riječi bez značenja
Ako ćemo iskreno, pri prvom uočavanju ovog Instagram profila pomislili smo kako je zapravo riječ o nekoj šali s obzirom da je tada bio dostupan samo logo na kojemu je prikazana neka planina, Sarajevska žičara, Sebilj, Vijećnica, neboderi Momo i Uzeir te pretpostavljamo Ali-pašina džamija i simbolično tri drvaca s lampicama kojima su urešeni i spomenuti objekti, a sve to upakirano u snježnu kuglu u podnožju koje piše Advent Sarajevo.
Prije dva dana (19. studenog), pojavila se i video-animacija Vučka koji se igra s tom snježnom kuglom podno planina prekrivenih snijegom, uz popratni opis: „Od 23.12. do 03.01. družimo se na platou prekoputa Vijećnice na prvom Adventu u Sarajevu. Tokom 12 dana moći ćete uživati uz hladne i tople napitke te probati razna jela koja će za vas pripremati naši izlagači. Za dobru atmosferu pripremili smo bogati muzički program, a za najmlađe posjetioce predstave i kreativne radionice. Čekamo Vas kod Vijećnice“.
Neupitno je da je advent (lat. adventus – dolazak), odnosno došašće već odavno iskomercijaliziran kao uostalom skoro i svaki blagdan i svetkovina, ali i u svemu tomu treba pripaziti na neke stvarnosti.
Dakle, nije problem što se u Sarajevu organizira advent – štoviše, raduje nas - jer skoro da nema većeg grada u Europi i svijetu, gdje nešto takvo nije upriličeno, nego sama postavka i očito nakana Adventa Sarajevo.
Na tu "problematičnost" upućuje već i, razvidno, nepoznavanje samoga pojma "advent". To je lako zaključiti ako se ima na umu da je riječ o imenici latinskog porijekla (koja ima svoju istoznačnicu "dodaš će") a označava razdoblje od četiri nedjelje (ne nužno i četiri puna tjedna) koje prethode svetkovini Božića, a kojim se vjernici pripremaju za svetkovinu rođenja Isusa Krista Sina Božjega, te istodobno za njegov drugi dolazak (paruziju). Ali, u Sarajevu ove godine, kada u Katoličkoj Crkvi vrijeme adventa završava, počinje Advent Sarajevo – 23. prosinca. Pitamo se, čemu onda ovaj naziv događaju koji nema veze s adventom...
Doduše, to je još i očitije kad se pogleda logotip rečenoga, koji nema niti jednoga katoličkoga simbola. Umjesto, recimo sarajevske katedrale Presvetog Srca Isusova - što bi bilo ako ništa onda logično, tu su neki drugi simboli.
Kada se slični događaji promotore u nekim drugim europskim gradovima, može se lako uočiti kako je to sve komercijalizacija kršćantva. No, kod popularnih „advenata“ u Zagrebu, Londonu, Kölnu, Parizu, Edinburghu... barem se ne bježi od crkava i drugih kršćanskih simbola. Nažalost, u "europskom Jeruzalemu" to nije slučaj. A s obzirom na viđeno i najavljeno, odgovarao bi slogan: „Advent dođe, mirišu avlije“…
Sve, samo katoličko ne
Dok smo komunicirali sa spomenutim profilom spočitali smo im nedostatke u logu, samom nazivu događaja i elementima adventa koji izostaju, ali su se pravdali kako su za organizaciju imali malo vremena (dakle stihijski rad na djelu), kako je to veliki događaj – ponovno – za tako malo vremena, kako im je žao zbog toga, svjesni su nedostataka, da termin koji bi odgovaralo stvarnom razdoblju došašća nije bio dostupan itd. No, naglasili su kako im je cilj da ovo prenesu „kao događaj za budućnost“ i prenesu „evropska dešavanja u Sarajevo“, a naravno „treba da sve bude na nivou“. Optimistično su poručili kako će se popraviti i promijeniti logo „koliko sutra“, što znači danas, 21. studenog ljeta Gospodnjeg 2023.
U pamet dolazi pitanje – bez puno razmišljanja – zar zaista među organizatorima nije bilo osobe koja bi, ako već sama ne zna – istražila ili pitala nekoga tko zna, po mogućnosti katolika – što bi dobro bilo napraviti kako bi ovaj događaj u sebi imao barem pismeno „A“ od onog Adventa Sarajevo?!
Ukoliko iza ovoga uistinu stoji i Grad Sarajevo, ne bismo smjeli biti iznenađeni, ako se prisjetimo da je njegova gradonačelnica Benjamina Karić, 2021. katolicima čestitala "kalendar", a 2022. „u povodu velikog hrišćanskog blagdana“ – „Dan Hristovog rođenja“…
Dobre ideje nije sramota prepisati, paradigmu su mogli pronaći „pred nosom“, primjerice u Adventu na Stupu koji se od 2015. organizira u istoimenoj sarajevskoj župi, ali kako bi to onda išlo ukorak s kalendarom i avlijama…