Novi iskorak ka izgradnji kapaciteta kvalitetnije zdravstvene zaštite i razvoja turizma
Općinsko vijeće Kiseljak usvojilo je u formi nacrta, Urbanistički plan projekta „Banja Kiseljak“ za razdoblje 2023.-2028. godina. O dokumentu koji bi trebao dati smjernice razvoja socijalne i zdravstvene zaštite te ugostitetljstva i turizma na području općine Kiseljak vodit će javna rasprava u trajanju od 20 dana, kazao je prilikom usvajanja ovog dokumenta na sjednici Vijeća, Nikola Grubešić, rukovoditelj općinske službe za gospodarstvo, urbanizam, zaštitu okoliša i komunalne poslove.Urbanističkim projektom „Banja Kiseljak“ uređuje se prostor površine 28.900 metara četvornih užeg gradskog područja između vodotoka rijeka Lepenice i Kreševke, Hotela „Dalmacija“ te ulice Josipa bana Jelačića.
Na području koje će biti obuhvaćeno Urbanističkim projektom „Banja Kiseljak“ gradit će se novi Centar socijalne zaštite u sklopu kojeg će djelovati obiteljsko savjetovalište, centar za rehabilitaciju invalidnih osoba i njihovu integraciju i društvo, uključujući i zapošljavanje u skladu s radnim sposobnostima, Služba Doma zdravlja za pomoć starim i bolesnim, Dom umirovljenika, centar za prihvat djece bez roditeljske skrbi, kao i prihvat žrtava nasilja te centar za djecu s poteškoćama u razvoju.
Projektom su obuhvaćeni i planovi razvoja i unaprijeđenja zdravstvene zaštite. Temelje se na broju stanovnika i kao takvi podrazumijevaju i primjenu kriterija po površini i broju liječnika po glavi stanovnika. Kad je pitanju kriterij površine, od podrazumijeva 0,10 m četvornih površine zdravstvenih objekata na jednog stanovnika.
Plan iziskuje povećanje površine zdravstvenih objekata Doma zdravlja i područnih ambulanti u iduće tri godine na 3321,5 metara četvornih korisne površine ali i povećanje broja zdravstvenih radnika koji je u Kiseljaku ispod prosjeka BiH. Na podučju ove općine Kiseljak trenutačno je manje od jednog liječnika na tisuću stanovnika. Bosanskohercegovački prosjek je 1,46 liječnika na tisuću stanovnika, a plan je da Kiseljak bh. prosjek dostigne do 2026. godine .
Urbanističkim planom projekta „Banja Kiseljak“ obuhvaćen je i razvoj topličkog turizma za kojeg općina Kiseljak ima prirodne i infrastrukturne potencijale koji su trenutačno neiskorišteni usprkos tradiciji topličkog turizma koja datira iz 16 stoljeća. Dio planova razvoja ove vrste turizma ostaje hotel „Dalmacija“ koji odnedavno ima novog vlasnika koji je već pokenuo radove na njegovoj obnovi kao i izgradnji novih suvremenih kapaciteta koji bi u Kiseljaku trebali oživjeti tradiciju liječenja i rehabilitacije na bazi prirodne mineralne vode.
Novim urbanističkim projektom namjerava se potaknuti i razvoj ugostiteljstva kao i drugih oblika turizma za koje je u dokumentu konstatirano da s postojećim kapacitetima ni približno ne prate potencijale koje Kiseljak ima za njihov razvoj, a bazirani su na prirodnim resursima ove općine, počevši od izvorišta prirodne mineralne vode preko šuma, vodotoka, lovišta i nekoliko rekreacijskih zona. Kiseljak, istaknuto je u Nacrtu urbanističkog projekta „Banja Kiseljak“ uz navedene prirodne resurse koju omogućavaju razvoj topličkog, sprotsko- rekreacijskog, lovnog i ribolovnog turizma, treba dodatne suvremene smještajne kapacitete i ugostiteljske objekte, sportske terene kao i potrebnu komunalnu infrastrukturu.
Sredstva
Sredstva za izradu Urbanističkog projekta „Banja Kiseljak“ - Kiseljak 2008 - 2028. osigurana su iz Proračuna Općine Kiseljak za 2023.godinu.