„Zlatni sat“ koji spašava živote kardiovaskularnim bolesnicima
Administracijske prepreke i udaljenost ne smiju biti smetnja kad je u pitanju ljudski život i njegovo spašavanje. Vođeni upravo tom idejom čelnici JU Dom zdravlja Kiseljak odlučili su sa zdravstvenim ustanovama u Sarajevu, jednom privatnom klinikom kao i Kliničkim univerzitetskim centrom sklopiti ugovor o zbrinjavanju kardiovaskularnih bolesnika u što kraćem vremenu.
„S obzirom na stresan način života i nezdravu prehranu 80 posto bolesnika otpada na kardiovaskularne. Znajući da su prvi sati u kojima se pomaže takvim bolesnicima nakon infarkta najvažniji, a Bolnice u Novoj Biloj i Travniku su nam puno dalje od onih u Sarajevu i nemaju kardiološke odjele, odlučili smo pacijente zbrinuti u ustanovama u nama puno bližem Sarajevu. Takav je pristup mnogima spasio život i to je ono najvažnije. Papir trpi sve i papirologiju rješavamo naknadno“, kaže dr. Nino Baban, ravnatelj Doma zdravlja Kiseljak o pravilu „zlatnog sata“ koje u korist pacijenata prakticira ova zdravstvena ustanova pokazajući tako na djelu da administracijske prepreke nisu i ne smiju biti važnije od zdravlja i života pacijenata.
Dom zdravlja Kiseljak ima i moderan kardiološki odjel u kojem rade liječnici specijalisti, a opremljen je i suvremenim dijagnostičkim uređajima, uključujući i ultrazvučni aparat i ergometriju.
„Dijagnostika i ukazana pomoć na vrijeme pored toga što spašavaju živote i po sustav su najjeftiniji“, ističe dr. Nino Baban. Naravno, važno je i da pacijenti na vrijeme prepoznaju simptome bolesti srca i jave se liječniku. Najčešći su bol i pritisak u grudima, mučnina, umor. Kod oboljelih od dijabetesa koji su posebno rizična skupina simptomi su nešto drugačiji zbog oštećenih osjetila i uglavnom su to konstatna mučnina, vrtoglavica, znojenje, kratak dah.
Osim pravila „zlatnog sata“ koje je uvedeno isključivo radi srčanih bolesnika, Dom zdravlja Kiseljak administrativne zapreke uspješno zaobilazi i kad su u pitanju teško stradali u prometnim nesrećama. „Jedan dio Koridora Vc prolazi i kroz Kiseljak i nesreće koje se događaju na autocesti su uglavnom i najteže. Kad se one dogode izlazimo na teren i pomažemo stradalim zbrinjavajući ih ovisno o težini ozljeda. Isto pravilo primjenjujemo i kod ozljeđenih na ostalim cestama u našoj općini. Uvijek u korist pacijenta i spašavanja života“, kaže ravnatelj Doma zdravlja dr. Nino Baban.
Zdravstvena ustanova kojoj je na čelu napravali je i značaj iskorak u obuci zaposlenih Službi hitne medicinske pomoći. 12 djelatnika prošlo je dvomjesečnu obuku u hitnoj pomoći Kliničkog centra u Sarajevu te im stečene vještine i znanja pomažu pri obavljanju hjihova posla koji često zna biti ne samo prva već i najvažnija karika u spašavanju ljudskih života.
artinfo.ba