Potpora projektima i povratku života u ratu teško stradaloj doline Neretvice
Na uočnicu blagdana sv. ilije Tišbijca, čijeg naslovnika nosi župa Solakova Kula i župu Presvetog Srca Isusova Obri u dolini rijeke Neretvice posjetio je Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Uz Milasa ovaj klišansko – konjički kraj posjetilo je i visoko izaslanstvo hrvatskih dužnosnika u BiH na čelu s Draganom Čovićem, predsjednikom Hrvatskog narodnog sabora BiH, a u izaslanstvu su bili i Andrijana Katić, federalna ministrica prometa i komunikacija te Drago Bago, direktor JP Elektroprivrede HZ HB . Dobrodošlicu im je poželio don Marin Marić, župnik u Obrima i Solakovoj Kuli. Pri tom ih je upoznao sa stanjem u ovim župnim zajednicama, kao i poteškoćama s kojima se svakodnevno susreću svećenici na ovom području opterećenom teškom ratnom prošlošću, ali i poslijeratnim ubojstvima u koji se život teško vraća.
Nakon posjete župi Obri, izaslanstvo se zaputilo u rodno mjesto umirovljenog biskupa Pere Sudara, gdje je domaćin, uz biskupa mons. Peru Sudara, bio i domaći župnik don Marin Marić. Dvojica svećenika, jedan rodom iz mjesta, a drugi na službi, goste su poveli u obilazak kompleksa filijalne crkve sv. Petra i Pavla, Bare, mjesto u kojemu se nalazi i bazilika iz ranokršćanskog vremena. Posjet je nastavljen razgovorima o novim projektima koji su predviđeni u ovim prognaničkim župnim zajednicama Vrhbosanske nadbiskupije. Visoki dužnosnici obećali su im potporu kao i pomoć u daljnjem radu i napretku ovog dijela Hercegovačko- neretvanske županije. Nakon ugodnog razgovora i brojnih izloženih tema i projekta, domaći su se zahvalili na dolasku i podršci, te zajednički s gostima dogovorili daljnji tijek, realizaciju i prioritete realiziranja dogovorenog. Državni tajnik Milas na kraju je posebno izrekao riječi hvale umirovljenom biskupu Peri Sudaru za sve što je do sada činio kroz katoličko školstvo, ali i za rodnu mu Neretvicu. Sadašnjem župniku don Marinu zahvalio se pak za energiju, otvorenost i dobrodošlicu, kao i za cjelokupan angažman za vjernike ovog kraja, pozvavši ga da kao mlad svećenik ne posustane izgarati za kršćanski i vjerski identitet.
Valja spomenuti, kako župljani župe Solakova Kula ove godine obilježavaju tridesetu godišnjicu progona s ovih prostora. Naime, na svetkovinu sv. Josipa 1993. godine posljednji put je slavljena sv. misa, a nakon toga su narod kao i njihovi duhovni pastiri protjerani i iz ovih krajeva u koje se do danas život vratio tek u malom postotku, a u neka mjesta nije nikako.
artinfo.ba