Općinsko vijeće Kiseljak usvojilo zaključak
Nakon povećanja cijena odvoza komunalnog otpada početkom godine, slijedi detaljna analiza provedbe odluke
Povećanje cijena odvoza komunalnog otpad koju je JP „Vodovodod i kanalizacija „ d.o.o Kiseljak zbog povećanja cijena goriva ali i drugih troškova rada predložilo, a Općinsko vijeće Kiseljak usvojilo stupila je na snagu s prvim danom 2023. godine. Osim povećanja cijene odvoza i zbrinjavanja otpada ovom odlukom, podsjećamo, promijenjen je i način obračuna te mjerilo za obračun više nije broj članova kućanstva već korisnici dobijaju jedninstven račun od 10 KM plus PDV bez obzira koliko članova imaju i koliko otpada proizvedu.
Od pet tisuća domaćinstava koja su u Kiseljaku obuhvaćena uslugom organiziranog odvoza smeća, mnogima se ni odluka ni novi način obračuna nisu svidjeli te je ukupno 471 korisnik usluga potpisao peticiju o korigiranju odluke koja se, uz izvješća o radu JP „Vodovod i kanalizacija“ d.o.o za prošlu godinu našla pred vijećnicima OV Kiseljak. Da će se o korigiranju odluke ozbiljno razmisliti, ali nakon detaljne analize o njezinoj provedbi nakon šest mjeseci primjene, koju će uraditi JP „Vodovod i kanalizacija“ d.o.o, zaključkom je odlučilo Općinsko vijeće Kiseljak.
Među potpisnicima peticije, istaklnuto je prilikom rasprave, su najbrojni dužnici za usluge odvoza i zbrinjavanja otpada, a potpisali su je čak i žitelji jednog kiseljačkog naselja koje dosad nije bilo obuhvaćeno ovom uslugom i koji račune nisu ni dobijali. Dopisi za korigiranje cijena odvoza otpada stigli su i iz udruženja umirovljenika, a oni su, s obzirom na razinu primanja ove kategorije stanovništva, ocijenjeni opravdanim. „Umirovljenici, socijalno ugroženi.. sve su to kategorije kojima će ćemo nakon što dobijemo detaljnu analizu provedbe odluke subvencionirati iznos računa koji je za njih zaista opterećenje“, kazao je tijekom rasprave Mladen Mišurić Ramljak, načelnik općine Kiseljak.
Načelnik Kiseljaka kao i ravnatelj JP „Vodovod i kanalizacija“ d.o.o Mladen Medić najavili su niz projekata kojim bi se zbrinjavanje komunalnog otpada u Kiseljaku trebalo podići na višu razinu. Do kraja lipnja ova općina bi trebala imati sortirnicu, a potom i reciklažno dvorište. Kako se radi o milijunskim investicijama, očekuje se potpora viših razina vlasti i fondova.
Kiseljaku ostaje riješiti i višegodišnji problem deponije na Berberuši i požara koji su redovita pojava i ne daju se ugasiti te teško onečišćuju zrak. Problem su i divlja odlagališta koja stalno niču, a posljednje od njih je u Višnjica Gaju. Sve su to izazovi s kojima se ova srednjobosanske općina suočava u pokušajima da na što kvalitetniji način riješi problem odlaganja otpada ali i njegovog razvrstavanja i recikliranja. Jasno je da sve to košta puno više od mogućnosti i sredstava koja se prikupe od stanovništva te su komunalna poduzeća pred izazovom održivosti poslovanja s jedne i kvalitetne usluge s druge strane. Kiseljačko poduzeće nije nikakav izuzetak.
artinfo.ba