I ove godine, 26. - 28. travnja u Neumu, održava se Energetski samit u Bosni i Hercegovini 2023, pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Državne regulatorne komisije za električnu energiju, Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske i Regulatorne komisije za energiju Federacije Bosne i Hercegovine, te uz potporu Vlade Sjedinjenih Američkih Država, Britanskog veleposlanstva, Ureda Europske unije u Bosni i Hercegovini, Savezne vlade Njemačke i Ministarstva vanjskih poslova Republike Češke.
Energetski samit predstavlja svojevrsnu platformu za susret predstavnika institucija u Bosni i Hercegovini ključnih za sektor energije i stručnjaka iz ove oblasti, u okviru kojeg se raspravlja o najvažnijim pitanjima energetskog sektora u Bosni i Hercegovini, ovaj put s fokusom na proces energetskih reformi u okolnostima kada se svijet suočava sa široko rasprostranjenom energetskom krizom.
Među temama ovogodišnjeg samita je i tema: „Energetski sektor Bosne i Hercegovine između energetske tranzicije i krize“ koja je predmet jednog od panela i dijelom čije je diskusije i Zamjenica ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, gđa Ljiljana Lovrić. Povodom diskusije o trenutnom stanju i dinamici procesa energetske tranzicije u Bosni i Hercegovini, u kontekstu promijenjenih okolnosti, raspravljano je o utjecaju energetske tranzicije na energetsku sigurnost, o napretku u izradi Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP), te spremnosti BiH za implementaciju novih obveza.
Gđa Lovrić ovom prigodom podsjetila je na obveze BiH koje proizlaze iz Ugovora o uspostavi Energetske zajednice, te izrazila zadovoljstvo zbog činjenice da će BiH ispoštovati zadani rok za dostavu prvog nacrta NECP-a Tajništvu Energetske zajednice. Dodala je da je NECP važan dokument za BiH te da je potrebno pažljivo planirati i proces javnih konzultacija, kako bi što više zainteresiranih strana i dionika, bili upoznati i dali svoj doprinos na unaprjeđenju ovog dokumenta.
Zamjenica ministra istaknula je da je energetika u fokusu rada svih planova ovog ministarstva. U sklopu NECP procesa osigurano je nekoliko važnih tehničkih asistencija koje su nužne na putu ka uspješnoj energetskoj tranziciji, te su pripremljeni dokumenti neophodni za proces usklađivanja sa obvezama EU.
Svjesni činjenice da se na razini EU vrlo brzo mijenjaju zahtjevi i ciljevi i da sve to posljedično utječe i na BiH, potreban je maksimum napora da BiH drži korak sa globalnim trendovima i promjenama, stoji u priopćenju.
Artinfo.ba