Ljubav koja je spojila Kiseljak i Škotsku proteklog je vikenda okrunjena vjenčanjem uz zvuk gajdi
Odjevene u tradicionalni kilt i s gajdama u rukama, proteklih dana mnogi su Kiseljačani na ulicima ovog mjesta mogli vidjeti skupine Škota. Našli su se i među navijačima NK Kiseljak tijekom nogometne utakmice protekle nedjelje te je postalo jasno da se Škoti u Kiseljaku već osjećaju kao doma. Zvukovi gajdi proteklog vikenda ispunili su i samostansku crkvu Duha Svetoga u Fojnici u kojoj su se vjenčali Kiseljačanka Sara Pecirep i njezin odabranik Škot Oliver Bridges. Činom njihova vjenčanja postalo je jasno, Kiseljak i Škotsku spojila je ljubav.
„Istina, ja sam rođena Kiseljačanka. Studirala sam u Zagrebu, a potom sam radila u Sofiji u Bugarskoj gdje je moj sadašnji suprug Oliver došao kod prijatelja na odmor i tu smo se upoznali i zaljubili. Nakon što smo se upoznali, preselila sam se u Englesku, a nakon dvije godine veze na daljinu u Glasgow u Škotsku gdje danas živimo“, pojasnila nam je Sara Pecirep koja od subote nosi prezime supruga Olivera, Bridges.
Zanimljivo je da Sara nije ta koja je nagovorila supruga na vjenčanje u njezinu rodnom mjestu. Bilo je upravo obrnuto.
„Njemu se Kiseljak i BiH jako sviđaju, te smo se ovdje vjenčali jer je to bila i njegova želja. Zna da živim daleko od svojih, a želja mu je bila da svi oni imaju priliku biti na svadbi“, pojasnila nam je Sara.
Par se vjenčao u samostanskoj crkvi Duha Svetoga u Fojnicu, u kojoj su se vječali i Sarini djed i baka. Vjenčanje je obavljeno uz zvukove gajdi, mladoženja je nosi tradicionalni kilt, a pred crkvom se vijorila i zastava Škotske. Na svadbu je došlo i 27 gostiju iz Škotske koje su Kiseljačani već imali priliku upoznati ili barem vidjeti. Kiseljakom i BiH su oduševljeni. „Jako im se svidio i Kiseljak kao cijela BiH, sva mjesta u kojima su bili, od Banja Luke do Fojnice. Oduševilo ih je gostoprimstvo ljudi i ljepota ove zemlje koju oni koji žive ovdje nekad i ne primjete. Većina njih, ne samo moj suprug, opet će doći u Kiseljak“, potvrdila nam je Sara Bridges.
Škoti u Kiseljaku po svemu sudeći više neće biti neuobičjena pojava. Veseli po prirodi, uz ljubav prema dobroj kapljici koja je u ovim krajevima sastavni dio svadbenih običaja i veselja, Škoti su se s lakoćom prilagodili mjestu s kojim ih je povezala ljubav njihova sunarodnjaka Olivera Bridgesa. Nesvakidašnja svadba tako bi mogla biti početak jedne lijepe priče o povezivanju ne samo Sare i Olivera već i Kiseljaka i BiH s dalekom Škotskom.
artinfo.ba